Pokaz w Przodowniku!

"Moral insanity. tragedia ludzi głupich" - reż. zespół - Grupa Papahema

Zapraszamy na spektakl Teatru PAPAHEMA na podstawie dramatu Gabrieli Zapolskiej "Ich czworo. Tragedia ludzi głupich"

Pięciokąt miłosny. Żona, Mąż, Kochanek, Przyjaciółka domu i Kochanka kochanka. „Kaczusia srebrna, laleczka cukrowa, kiciąteczko z aksamitnymi łapkami, fiołek smażony w cukrze, wyzłocony komar". Lukrowane komplementy i melodramatyczne gesty przeplatają się z obnażającymi zdziecinnienie napadami histerii. Zabawa w dom przeradza się tragifarsę, bo w tę grę zamieszany jest ktoś jeszcze – bezbronny, uprzedmiotowiony i pozbawiony prawa głosu... Dziecko pada ofiarą moral insanity dorosłych. Tematyka sztuki napisanej przez Gabrielę Zapolską ponad sto lat temu poraża dziś aktualnością. Konwencje teatralne starzeją się jednak szybciej niż trafne spostrzeżenia obyczajowe. Młodzi twórcy podjęli próbę znalezienia formy teatralnej, która stałaby się medium pozwalającym młodopolskiemu dramatowi skomunikować się ze współczesnym widzem. Przedstawienie Teatru PAPAHEMA założonego przez absolwentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej łączy aktorstwo dramatyczne ze środkami wyrazu teatru lalek.

A w Białymstoku piątka młodych aktorów odarła utwór z zeszłowiecznej obyczajowości i na pustej scenie zagrała bezlitosny portret swoich rówieśników, infantylnych, narcystycznych. Cudnie celny.
Jacek Sieradzki, Zwierciadło

Rzecz tak dobra, że chce się ją obejrzeć kilka razy. I to nie dlatego, żeby się pośmiać (choć śmiech też się pojawia), ale żeby zastanowić się nad zawiłościami świata, który w pewnych kwestiach nie zmienił się mimo upływu całego wieku.
Urszula Krutul, Gazeta Współczesna

Trzeba niezwykłej wrażliwości, by ze współczesną lekkością oddać przesłanie lekko archaicznego tekstu. Takiemu zadaniu sprostali młodzi aktorzy.
Anna Kopeć, Kurier Poranny

Reżyserią zajął się cały zespół, wydobywając z dramatu Zapolskiej młodzieńczą energię i mocno podszyty cynizmem humor.
Maja Margasińska, Noircafe

Czas trwania: ok. 75 minut

Spektakl zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku.

(-)
Materiał Organizatora
25 lipca 2015

Książka tygodnia

Trailer tygodnia