Pokaz warsztatowy w Bukowcu i Staniszowie

Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze

W najbliższą sobotę (16 sierpnia) o godz. 15.00 w Pałacu w Bukowcu i niedzielę (17 sierpnia) o godz. 16.00 w Pałacu Staniszów będzie można obejrzeć efekt pracy miłośników teatru z Jeleniej Góry i Turnova.

Pokaz warsztatowy w wykonaniu polskiej i czeskiej młodzieży nosi tytuł "Romuś i Julcia, czyli miłość na pograniczu polsko-czeskim". Wstęp wolny.

Projekt "Romuś i Julcia, czyli miłość na pograniczu polsko-czeskim" jest podsumowaniem tegorocznych warsztatów teatralnych realizowanych przez Zdrojowy Teatr Animacji i Miasto Turnov. Kanwą warsztatów stał się najsłynniejszy z dramatów "Romeo i Julia" Williama Szekspira. W tym roku przypada 450. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych dramatopisarzy europejskich, przedstawiciela dramatu Elżbietańskiego i twórcy wielkich tragedii.

W ramach projektu aktorzy Zdrojowego Teatru Animacji przeprowadzili zajęcia dla młodzieży w Turnowie. W Teatrze Animacji przygotowano także wystawę czeskich marionetek pt. "Czarodziejski teatr Szczepana" wykonanych przez 14-letniego uczestnika polsko-czeskich warsztatów teatralnych Stepana Tucka z Turnova, utalentowanego pasjonata teatru lalek, laureata nagród na lalkarskich festiwalach. Jego mentorem jest reżyser, muzyk, lalkarz i plastyk Frantisek Pesan, a także twórca Teatru na Strychu opartego na doświadczeniach ponad 35-letniej pracy z dziecięcą publicznością.

Tematem warsztatów są dzieje dwojga kochanków z Werony. Czy tragiczne losy najsłynniejszej w dziejach pary poruszają jeszcze pokolenie facebooka? Czy posługujący się na co dzień esemesami nastolatkowie potrafią jeszcze opisywać uczucia słowami tak, jak to robił Szekspir w sonetach? Czy internetowe "lajki" można zastąpić gestem, ruchem, mimiką?

Podczas zajęć, każdy z uczestników posługiwał się swoim ojczystym językiem, czytamy w informacji o przebiegu warsztatów teatralnych. Nasza Julia jest Czeszką Julcią Kapuletową, a Romeo to na co dzień Romek, zdrobniale Romuś Monteskiewicz. Czy dwa choć niezwykle bliskie, ale przecież odrębne języki, pozwolą wyrazić potęgę miłości i przezwyciężą różnice i uprzedzenia.

Zajęcia warsztatowe zakończono siedmiodniowym pobytem w Rovensku pod Troskami. Efektem pracy były pokazy warsztatowe w Czechach, na Zamku Waldsztein i Hruby Rohozec, a teraz są w Polsce, w Pałacu w Bukowcu i Pałacu Staniszów.

Manu
www.jelonka.com
16 sierpnia 2014

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia