Pokazać dzieciom teatralną magię

"Burza" - reż. Henryk Adamek - Stowarzyszenie Teatralne Tespis w Katowicach

Premiera "Burzy" zainaugurowała cykl Baśnie Pana Szekspira dla małych widzów. Adaptacje dramatów Wiliama Szekspira, przygotowane specjalnie dla dzieci i młodzieży, wkrótce ruszą w podróż. I pomogą zaprzyjaźnić się z teatrem.

Premiera "Burzy" zainaugurowała cykl Baśnie Pana Szekspira dla małych widzów (© arc) Utwory Williama Szekspira zwykliśmy interpretować z perspektywy dorosłego widza lub czytelnika. I doszukiwać się w nich głównie podtekstów psychologicznych. Tymczasem jego sztuki to nie tylko głęboka analiza międzyludzkich relacji, ale też zajmujące, znakomicie skonstruowane fabuły, niepozbawione humoru i elementów baśniowych. I to one właśnie , w mądrej adaptacji, mogą być pretekstem do pierwszego spotkania z twórczością dramaturga, nawet dla najmłodszych widzów.

Na ten pomysł dawno już wpadli Brytyjczycy, którzy wydają przygotowane przez specjalistów "streszczenia" sztuk Szekspira dla dzieci, a nawet wystawiają je na scenie. To zainspirowało Ryszarda Klimczaka - założyciela Stowarzyszenia Teatralnego "Tespis" - do podjęcia podobnej próby w Polsce. Zanim jednak wprowadził ją w życie, przetestował pomysł na... swoich wnuczkach, które natychmiast oświadczyły, że "Szekspir pisał wspaniałe bajki". Potem inicjatywę wsparli znawcy tematu oraz instytucje, mi.in. Ministerstwo Kultury i śląski Urząd Marszałkowski.

Ambitny i odważny eksperyment, obejmuje kilka tytułów, a na pierwszy ogień poszły: "Burza" oraz "Romeo i Julia". Ich reżyserii i adaptacji (dostosowanej do młodego wieku odbiorców) podjął się Henryk Adamek, który mówi. - Zaprosiliśmy do współpracy profesjonalistów, zależy nam bowiem na tym, żeby przy okazji prezentacji twórczości Szekspira, pokazać dzieciom całą teatralną magię. Intrygujące dekoracje, grę świateł, muzykę i sztukę aktorską. "Burza", ze scenografią Wojciecha Jankowiaka i muzyką Rafała Smolenia, zaprezentowana została w rewelacyjnie wyremontowanej sali teatralnej katowickiego Pałacu Młodzieży. To miejsce będzie "matecznikiem" dla całej akcji.

W przyszłości realizatorzy zamierzają jednak występować też gościnnie, pokazując spektakle w miejscowościach, z których do zawodowego teatru jest po prostu daleko. W poniedziałek 29 września o godz. 17 w Pałacu Młodzieży w Katowicach premierą "Burzy" według Williama Szekspira Stowarzyszenie Teatralne "Tespis" zainaugurowało realizację projektu teatralnego "Baśnie Pana Szekspira" adresowanego dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 17 lat.

Henryka Wach Malicka
Dzennik Zachodni
29 września 2014
Portrety
Henryk Adamek

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia

Alicja w Krainie Czarów
Jacek Tyski
W najbliższy weekend Opera na Zamku w...