Pokolenie f, generacja x

spektakl Stowarzyszenia Siemacha w Teatrze Bagatela w Krakowie

Stowarzyszenie Siemacha zaprasza na samodzielnie przygotowany spektakl pt. "Pokolenie f".Będzie można go obejrzeć w sobotę i niedzielę w Teatrze Bagatela na Scenie na Sarego.

Aktorami grającymi w przedstawieniu wyreżyserowanym przez dyrektora Teatru Dramatycznego w Białymstoku Agnieszkę Korytkowską-Mazur są osoby głównie w wieku gimnazjalnym. One również stworzyły scenografię i zajęły się oprawą muzyczną sztuki.

Tytuł dramatu "Pokolenie f" nawiązuje do zachowania generacji x (pokolenie, które nie wie, dokąd zmierza, pyta o sens życia). Młodzi aktorzy przedstawią dwa skłócone ze sobą światy, które zmieniają się wraz z upływem czasu.

Spektakl jest o przemocy. Pokazuje ludzi, którzy na różnych etapach życia spotykają się z różnymi przejawami agresji wobec siebie i innych. Ofiara staje się katem, a tłumiona agresja znajduje ujście w wyżywaniu się na innych - tłumaczyli na piątkowej konferencji prasowej młodzi aktorzy.

Przedstawienie poprzedziły dwa tygodnie przygotowań, podczas których młodzież, pod opieką profesjonalistów, pracowała w czterech grupach: aktorskiej, muzycznej, scenograficzno-kostiumowej i dziennikarsko-promocyjnej.

"Pracowaliśmy codziennie po sześć godzin. Dzieci wymyślały historie, a my je uporządkowaliśmy. Efektem jest półgodzinny spektakl. Składa się on z pięciu scen, granych przez 17 aktorów. Piosenkę finałową śpiewają wszystkie dzieci, czyli ok. 40 osób" - wyjaśniła PAP reżyserka sztuki.

Jak wyjaśniła koordynatorka projektu Teatru Bagatela "Lato w Teatrze", Marta Kuźmiak, "zajęcia artystyczne mają inspirować dzieci, dać im szansę na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażanie siebie".

17-letni Wiktor Podgórny od najmłodszych lat interesował się teatrem. "Warsztaty dały mi szansę na zetknięcie się z nim na żywo. Po dwóch tygodniach pracy zmęczenie daje się już we znaki" - wyznał w rozmowie z PAP.

Projekt "Lato w Teatrze" zainicjował pięć lat temu Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Jego założeniem jest organizacja wakacyjnych zajęć artystycznych dla młodzieży.

Wstęp na spektakle jest wolny.

(-)
PAP
28 lipca 2012

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia

Maskarada – Międzynaro...