Pół płuca

"Walizka" - reż. Wawrzyniec Kostrzewski - Teatr TV - Studio Teatralne Dwójki

Jednym z najbardziej poruszających spektakli minionego roku było kameralne, pokazywane najczęściej w prywatnych mieszkaniach "The Hideout/ Kryjówka" Pawła Passiniego i Patrycji Dołowy. Składa się w dużej mierze z prawdziwych opowieści Polaków o tym, w jaki sposób dowiadywali się o swoich żydowskich korzeniach.k

"Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w sposób bardziej poetycki i metaforyczny, na przykładzie jednego losu, dotyka tego samego tematu. Fransua Żako (Adam Ferency) stracił ojca podczas wojny. Nic o nim nie wie, zna tylko nazwisko: Leo Pantofelnik. Przez cale życie towarzyszy mu uczucie niekompletności, jakby "stał na jednej nodze, miał pół serca, pół płuca, jedno oko". Do czasu aż w paryskim Muzeum Zagłady zobaczy tytułową walizkę.

Reżyser spektaklu Wawrzyniec Kostrzewski gra perspektywami. Na prowadzącego swoiste śledztwo bohatera patrzymy wraz z dwoma tajemniczymi postaciami: Narratorem (Krzysztof Globisz) i Automatyczną Sekretarką (Marta Król), to z bliska, to z góry - na makietę, która w pomniejszeniu oddaje drogę Fransua, każąc myśleć o jego historii w kategoriach uniwersalnych."Walizka"jest częścią cyklu Teatroteka WFDiF - telewizyjnych realizacji sztuk młodych rodzimych dramatopisarzy.

***

Studio Teatralne Dwójki,

26 kwietnia, godz. 22.55, TVP2

A.K. [Aneta Kyzioł]
Polityka
23 kwietnia 2015

Książka tygodnia

Wszyscy o nas mówią
Biblioteka Poezji Współczesnej (WBPiCAK)
Patrycja Sikora

Trailer tygodnia