Polacy zwycięzcami

20. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari - Nowy Sącz, Lusławice, Bytom

Gabriela Gołaszewska w kategorii głosów żeńskich i Łukasz Karauda w kategorii głosów męskich zdobyli główne nagrody po 21 tys. zł w zakończonym w sobotę w Nowym Sączu XVIII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.


Śpiewająca sopranem Gabriela Gołaszewska jest studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Łukasz Karauda jest natomiast absolwentem studiów licencjackich Akademii Muzycznej w Łodzi oraz The Royal, Welsh College of Music and Drama w Cardiff.

- Obydwie pierwsze nagrody, to piękne głosy. Łukasz jest showmenem, zaś u Gabrieli doceniliśmy barwę głosu i technikę, choć zdajemy sobie sprawę, że musi jeszcze zdobyć obycie sceniczne. Ale obydwoje to bardzo zdolni młodzi śpiewacy - mówiła podczas sobotniej konferencji prasowej przewodnicząca konkursowego jury Małgorzata Walewska.

Gabriela Gołaszewska po ogłoszeniu wyników wyraziła nadzieję, że ta nagroda pomoże jej w dalszej karierze artystycznej.

- Nie przygotowywałam się do konkursu zbyt długo. Niektóre partie śpiewam już od lat, ale inne, jak Julia czy Mimi przygotowywałam z myślą o konkursie. Najlepiej mi się śpiewało w III etapie, byłam bardzo spokojna - dodała zwyciężczyni konkursu.

Laureat pierwszej nagrody w głosach męskich Łukasz Karauda komentował, że ten konkurs wymaga bardzo dużego repertuaru.

- Bardzo podobała mi się życzliwość komisji. Po prostu czułem, że chcą mnie słuchać i śpiewałem dla nich - mówił śpiewak.

W kategorii głosów żeńskich drugą nagrodę zdobyła także Polka, mezzosopranistka Elwira Janasik, a trzecią nagrodę jury przyznało Sarze Shine - sopranistce z Irlandii. Wyróżnienie w tej kategorii i nagrodę zdobyła Diana Alexe - sopranistka z Rumunii.

W kategorii głosów męskich drugą nagrodę wyśpiewał Danylo Matviienko - baryton z Ukrainy, zaś trzeciej nagrody jury nie przyznało. Wyróżnienie otrzymał śpiewający barytonem Hongyu Chen z Chin.

- Jury było bardzo zgodne i rozdaliśmy nagrody tak, jak wynikało z punktacji. Problem mieliśmy jedynie w przypadku nagród specjalnych; tu każdy z jurorów miał inne zdanie, ale udało nam się wypracować wspólny werdykt - wyjaśniała Walewska.

Konkurs wokalny im. Ady Sari jest skierowany do młodych wykonawców. Wiek uczestników nie może przekraczać 32 lat dla kobiet i 34 lat dla mężczyzn. Udział w konkursie zgłosiło blisko 80-ciu wokalistów z 13 krajów, w tym z Polski, Austrii, Brazylii, Chin, Gruzji, Holandii, Irlandii, Izraela, Rosji, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Włoch. Do finału dotarło 11 śpiewaków.

Uczestnicy pierwszego i drugiego etapu konkursu obligatoryjnie musieli wykonać utwory Mozarta oraz dowolnego polskiego kompozytora, a także utwór kompozytora współczesnego. Finaliści wykonali po dwie arie operowe z towarzyszeniem orkiestry.

Na sobotni wieczór w Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu zaplanowano koncert laureatów, podczas którego zwycięzcom zostaną wręczone nagrody.

Szymon Bafi
Kurier PAP
7 maja 2019

Książka tygodnia

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu
Wydawnictwo Literackie
Dorota Masłowska

Trailer tygodnia