Polecenia weekendowe – Śląsk

13 – 15 sierpnia 2021 r.

Sierpień powoli zamyka sezon ogórkowy w teatrach i daje nam możliwość szerszego wyboru spektakli, na które możemy się wybrać w letnie wieczory.

"Oddam żonę w dobre ręce" - reż. Marta Marzęcka-Wiśniewska - Teatr Żelazny w Katowicach

Sobota, 14.08 - godz. 16:00 i 19:00

Oto po latach spotykają się dawni koledzy ze szkoły, w idealnym momencie na zmiany w życiu każdego z nich. Człowiek sukcesu i materialista oraz niedopasowany, wieczny pechowiec stojący nad przepaścią, a także wyjątkowa kobieta, będąca kolejno żoną jednego i drugiego. Jeśli dodamy do tego piekielnie zabawne, miejscami absurdalne i niepozbawione refleksji dialogi w stylu komedii bulwarowej, świetnie zawiązaną intrygę mamy przepis na komedię roku!

Komizm sytuacyjny oraz postaci odgrywanych przez znanych z desek teatralnych Piotra Wiśniewskiego i Jacka L. Zawady bawią do rozpuku, a całość to lekka komedia w najlepszym wydaniu z trójkątem miłosnym, intrygą, zdradą, podlane ironicznym sosem wyśmiewanych przyzwyczajeń.

"Pchła Szachrajka" - reż. Dariusz Wiktorowicz - Teatr Żelazny w Katowicach

Niedziela 14.08 - godz. 12:00 i 16:00

„Pchła Szachrajka" to kolorowe widowisko dla najmłodszych widzów, w czasie którego, dzieci odbędą wspaniałą podróż z małą, krnąbrną i bardzo psotną Pchełką. Pomysłowa scenografia przenosi widzów do kolejnych miejsc, jakie odwiedza bohaterka. Muzyka lat 20-tych, barwna scenografia, wartka gra aktorska sprawiają, że widzowie się bawią fantastycznie. Odwiedzając kolejne miejsca, przemierza lądy i morza, by dostarczyć dzieciom wiele emocji, a także niezliczonych powodów do śmiechu.

"Somatopia" - reż. K. J. Holmes - gościnnie w Teatrze Śląskim

Scena w Galerii - Piątek 13.08 - godz. 19.00
Bilety: wejściówki do odbioru w kasie WSTĘP WOLNY - OBOWIĄZUJĄ WEJŚCIÓWKI

Polska premiera spektaklu teatru tańca prezentowana tuż po pokazach w Nowym Jorku (sierpień 2021) gościnnie na Scenie w Galerii. „Somatopia" to praca amerykańskiej choreografki z Brooklynu nawiązując do poszukiwania utopijnego świata.

Utopia jest opisywana jako „brak miejsca", ale także jako „teren". Soma jest definiowana jako ciało, ale także jako wyobraźnia wewnątrz ciała Jeśli nasze kości przechowują historię, gdzie znajdziemy przyszłość? Czy u kresu pandemii zaczniemy cofać się do tego, co znaliśmy wcześniej, czy wykreujemy nową rzeczywistość? Być może jesteśmy w zawieszeniu czasu, w naszych snach, w tym miejscu - bez miejsca.

"Boeing, Boeing" - reż. Wojciech Leśniak - Teatr Zagłębia w Sosnowcu

Sobota 14.08 - godz. 18:00

Niedziela 15.08 - godz. 18:00

„Boeing, Boeing" to jedna z najczęściej wystawianych komedii na świecie. Ten lot nie powoduje turbulencji, a jedynie mnóstwo śmiechu. Sztuka autorstwa Marca Camolettiego zawiera wszystkie składniki dobrej farsy. Dodatkowo dobry humor gwarantuje wspaniały przekład tekstu, którego dokonał twórca dialogów w polskiej wersji filmu animowanego „Shrek" – Bartosz Wierzbięta.

Bohaterem sztuki jest Maks. Znalazł on rozwiązanie pozwalające korzystać z wszystkich zalet poligamii unikając jednocześnie jej wad. Jego kochanki-narzeczone są stewardessami pochodzącymi z trzech różnych krajów i pracującymi w trzech różnych liniach lotniczych. Najważniejsze to oponowanie rozkładów lotów. Ustalony porządek burzy... postęp. Nowy Boeing jest większy, ma większą moc, jest szybszy. I wydarzy się nieuniknione– zmiana rozkładu lotów. Popsuje to cały harmonogram życia Maksa i doprowadzi go do białej gorączki. Świadkami karkołomnych wyczynów Maksa będą służąca Nadia i marzący o spokojnym małżeństwie, przyjaciel z dzieciństwa, Paweł.

 

Dorota Dziuba
Dziennik Teatralny Katowice
13 sierpnia 2021

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia