Polecenia weekendowe Szczecin

26 - 28 marca

Szczecińskie instytucje zapraszają na wydarzenia online, ale jest ich zdecydowanie mniej niż tydzień temu.

Teatr Współczesny w Szczecinie już od kilku miesięcy prezentuje swoje spektakle w formie VOD, a w ten weekend zaprasza na spektakl „Beckomberga" na VOD. Sztuka Sary Stridsberg, obecnie najczęściej granej szwedzkiej dramatopisarki, opiera się na historii rodzinnej samej autorki. Głównym bohaterem dramatu jest tytułowa Beckomberga - opustoszały szpital psychiatryczny nieopodal Sztokholmu, do którego po latach powracają pacjenci.
Beckomberga, 26, 27 i 28 marca, Teatr Współczesny, VOD.

O miłości nieszczęśliwej i niespełnionej opowie Eugeniusz i Tatiana w spektaklu Opery na Zamku „Eugeniusz i Tatiana - Zakręt" na motywach opery Piotra Czajkowskiego „Eugeniusz Oniegin", który miał premierę na scenie 6 marca. Spektakl „Eugeniusz i Tatiana - Zakręt" to spektakl, w którym reżyserka Pia Partum wypreparowała i poddała analizie jedynie najgłębsze uczucia jego głównych bohaterów, ich zaskakująco ponadczasowe i tak dobrze nam znane burzliwe meandry - zakręty uczuć, wzajemne, wieczne mijanie się, rozmijanie w miłości.
Spektakl będzie można zobaczyć na VOD w sobotę i niedzielę, 27 i 28 marca.

Teatr Nie Ma tradycyjnie już na facebooku i na You Tube będzie nadawał na żywo piątkowy spektakl "To wszystko przez nią".
Transmisja live odbędzie się 26 marca o godz. 20.

Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie od tego sezonu artystycznego regularnie prezentuje koncerty online. W najbliższy piątek w filharmonii czeka nas premiera koncertu zespołu Trio Penderecki - nowego, wyśmienitego zespołu muzycznego, którego członkami są wybitni instrumentaliści. Koncert rozpocznie się światową premierą - wykonaniem „Chaconny" Krzysztofa Pendereckiego w transkrypcji JaeJoona Ryu na trio fortepianowe. Po raz pierwszy zabrzmi w sieci słynna część „Polskiego Requiem" w interpretacji tego składu wykonawczego.
Koncert Penderecki w piątek, 26 marca, o godzinie 19 na kanałach Filharmonii w Szczecinie w serwisach Facebook i YouTube. Będzie także transmitowany na stronie nowojorskiego Lincoln Center.

Zamek Książąt Pomorskich kontynuuje Wiosenne Koncerty Gitarowe w wersji online. W piątek, 26 marca, w zamkowej przestrzeni internetowej dostępny będzie ostatni występ. Od godziny 8 w piątek do niedzieli, 28 marca, do godz. 22 na zamkowej stronie zamek.szczecin.pl i kanale YouTube będzie można obejrzeć duet gitarowy Woch-Guzik Duo. To zespół założony przez Adama Wocha i Roberta Guzika, gitarzystów studiujących na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Zamek ma jeszcze jedną propozycję na weekend - Zamkowy Wieczór Książęcy przy Muzyce.
Tym razem spotkanie będzie pod tytułem „Tajemnice Wielkiejnocy". Gospodarze wieczoru, dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski, przybliżą zwyczaje wielkanocne związane z kościołem i liturgią, jak i obrządki ludowe. Dowiemy się także jak święta wielkanocne prezentowane są w muzyce, sztukach plastycznych czy literaturze.
Spotkanie, 28 marca, Zamek facebook, godz. 16.

Książnica Pomorska zaprasza na Międzynarodowy Dzień Czytania "Metamorfoz" Apulejusza. Od lat wspiera Oddział Szczeciński Polskiego Towarzystwa Filologicznego w udziale w Międzynarodowym Festiwalu Łaciny i Greki (Festival Européen Latin Grec). W tym roku, ze względu na epidemię, edycja festiwalu będzie miała wymiar wyłącznie wirtualny - czytanie będzie transmitowane za pośrednictwem platformy facebook. Bohaterem dnia będzie zabawny romans antyczny napisany przez rzymskiego pisarza Apulejusza z Madaury w II w. n.e., a zatytułowany
"Metamorfozy, albo Złoty osioł", który stał się inspiracją dla późniejszych twórców, w tym słynnego Boccaccia.
Transmisja live, 26 marca, godz. 13.

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę „Szczecin poza centrum" Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Celem tej wystawy jest pokazanie miejsc mniej znanych niż te w centrum, a z pewnością pięknych i ciekawych. Wśród tych miejsc, poza Śródmieściem, znajdziemy wyjątkowe jezioro Szmaragdowe, Wieżę Bismarcka, czy unikatowy, jedyny w Europie, zwodzony most kolejowy nad Regalicą.
Wystawę można oglądać do 8 kwietnia w witrynach ProMediów (al. Wojska Polskiego 2).

 

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
26 marca 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia