Polecenia weekendowe Szczecin

9-11 kwietnia 2021

Szczecińskie instytucje kulturalne zapraszają na weekendowe wydarzenia online. Jednym z najważniejszych jest inauguracja nowej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, której towarzyszyć będą ciekawe spotkania.

10 kwietnia od godz. 9 zostanie otwarta dla mieszkańców Szczecina nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, która mieści się przy pl. Matki Teresy z Kalkuty 8. W ramach cyklu otwarcia w dniach 10-17 kwietnia 2021 zaplanowano spotkania z pisarzami: Elżbietą Cherezińską, Anną Dziewit-Meller i Marcinem Mellerem oraz Zygmuntem Miłoszewskim. Gościem zaproszonym specjalnie dla najmłodszych czytelników będzie Zofia Stanecka, autorka przygód niesfornej Basi. Ponadto w programie jest prelekcja o historii osiedla Drzetowo-Grabowo oraz popołudnie z grami planszowymi i wirtualne zwiedzanie budynku filii nr 7.
Ze względu na sytuację pandemiczną wszystkie wydarzenia odbędą się wyłącznie w formule online na Facebooku biblioteki: https://www.facebook.com/MiejskaBibliotekaPublicznaWSzczecinie oraz filii nr 7: https://www.facebook.com/filia7MBPSzczecin.

W najbliższy weekend Opera na Zamku zaprasza na bezpłatny recital online „Klucz do poezji" sopranistki Ewy Olszewskiej i pianistki Olgi Bilej. W części pierwszej recitalu w cyklu Les Illuminations , op. 18 spróbujemy zatopić się w wizji tego niezwykłego świata. W drugiej części przeniesiemy się do niczym nieskrępowanej wyobraźni teatru absurdu z dodatkiem subtelności i niuansów, a Erik Satie, Manuel Rosenthal oraz Claude Debussy nam w tym pomogą.
Koncert dostępny od soboty, 10 kwietnia, od godz. 20.30 do poniedziałku, 12 kwietnia, na stronie internetowej w zakładce Opera online lub przez kanał opery w serwisie YouTube.

Teatr Współczesny zaprasza na spektakl „Książę Niezłomny". To opowieść o naiwności ludzkiej wiary wobec polityki i prywatnych celów władzy. Historia jednostki zostaje przeciwstawiona historii wojny dwóch wielkich cywilizacji: judeochrześcijańskiej i arabskiej. Postawa dążenia do obiektywnej prawdy zostaje zaprzęgnięta w świat ludzkich rozgrywek między uczuciami a brutalną rzeczywistością.
Książę Niezłomny, 10 i 11 kwietnia, VOD, bilety 15 zł.

W piątek w Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie usłyszymy „Koncert na klarnet i orkiestrę smyczkową". Wspomnieć w tym miejscu należy Benny'ego Goodmana, jednego z najsłynniejszych klarnecistów wszech czasów i postać zasłużoną tak dla jazzu, jak i dla muzyki klasycznej, który zapisał się w historii również jako pierwszy wykonawca utworów klarnetowych, często powstałych na jego zamówienie, napisanych przez najwybitniejszych kompozytorów mu współczesnych. Zabrzmi orkiestra pod batutą Ramona Tebara z towarzyszeniem wyśmienitego klarnecisty Piotra Wybrańca. W programie Ibert, Copland i Poulenc.
Koncert, 9 kwietnia, godz. 19, livefilharmonia.szczecin.pl.

Teatr Nie Ma postanawia przedstawić widzom klasykę absurdu „Bobby Watson". Tekst sztuki powstał podobno ze zdań wyjętych wprost z podręcznika do nauki języka angielskiego, stąd i poznajemy rzeczywistość państwa Smith mieszkających w okolicach London, którzy, angielskim zwyczajem, zapraszają na kolację swoich równie angielskich znajomych.
Bobby Watson, 9 kwietnia, Teatr Nie Ma na Facebooku i kanale You Tube, godz. 20.

Dom Kultury 13 Muz zaprasza na wystawę na facebooku „Ja w mieście, miasto we mnie". Jest tam film prezentujący autorki prac oraz ich wypowiedzi przybliżające motywy i interpretacje twórcze w odniesieniu do tematu wystawy. Pomysł stworzenia tej wystawy narodził się podczas izolacji na początku pandemii - przymusowy pobyt w domach i ogrom czasu do zagospodarowania zaowocował powrotem do swoich artystycznych korzeni. Wystawa czynna online do 9 kwietnia.

Od połowy listopada 2020 r. galeria Tworzę się zaprasza także na wirtualne spacery. Można odwiedzić aktualną wystawę „Raj na ziemi" oraz towarzyszącą jej dźwiękową przestrzeń „Cisza i muzyka". Prezentacji online towarzyszą konkursy, ćwiczenia i zadania twórcze publikowane na profilu galerii na Facebooku. Spotkania odbywają się na platformie zoom.
Zapisy: tworzesie@gmail.com. Wystawa trwa do 9 kwietnia.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
10 kwietnia 2021

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia

Alicja w Krainie Czarów
Jacek Tyski
W najbliższy weekend Opera na Zamku w...