Polecenia weekendowe Szczecin

21 - 23 maja 2021

To ważny weekend dla teatrów, bo po długiej przerwie mogą znowu zaprosić widzów. Wszystkie przygotowały na pierwszy weekend po lockdownie swoje hity.

Opera na Zamku zaprasza na sobotę na koncert na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie „Tym, którzy nie powrócili z morza...", podczas którego dźwięki, światło i sceneria wzajemnie się uzupełniają, tworząc unikatową artystyczną przestrzeń. W tym roku usłyszymy Agnus Dei Samuela Barbera oraz Requiem C-dur Charlesa Gounoda. Agnus Dei Barbera jest transkrypcją na chór mieszany a cappella znanego i niezwykle popularnego Adagio, skomponowanego przez artystę w 1936 r. na smyczki. Utwór ten stanowił ścieżkę dźwiękową do słynnego Plutonu w reżyserii Olivera Stone'a.
Koncert, 22 maja, Cmentarz Centralny, godz. 21.

Filharmonia w Szczecinie zaprasza na piątkowy koncert z udziałem publiczności. W przygodę z najdoskonalszymi ariami mozartowskich oper zabierze nas Aleksandra Olczyk, która w 2021 roku zadebiutuje jako Królowa Nocy w Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
Koncert, 21 maja, filharmonia, godz. 19. Koncert będzie na LiveFilharmonia.szczecin.pl.

Natomiast w niedzielę filharmonia zaprasza na transmisję online finału tanecznego talent show Edu Virtuoso III. Uczestniczki zaprezentują swoje umiejętności przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie, a do występu przygotował je szczeciński choreograf Michał Bogusławski.
Początek bezpłatnej transmisji na stronach Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube jest zaplanowany 23 maja o godzinie 17.

22 maja Teatr Kameralny zaprasza na premierę spektaklu „Do trzech razy sztuka". Na podstawie sztuki pod tytułem „Przyjaciel" autorstwa spółki dramaturgów Konstantego Ciciszwili i Janusza Wasylkowskiego. Autorzy dają okazję aktorom w inteligentnie napisanej sztuce prezentacji szerokiego wachlarza umiejętności zawodowych.
W rolę niekonwencjonalnych przyjaciół wciela się znakomity, aktorski duet: Adam Dzieciniak i Michał Janicki. Spektakl na facebooku teatru.
Premiera, 22 maja, Teatr Kameralny, godz. 20.

Podziemna Scena Teatralna Stowarzyszenia Kamera zaprasza na monodram Michała Przybyszewskiego „Czy mnie lubisz doktorze" w reżyserii Arkadiusza Buszko. "Czy mnie lubisz doktorze" pokazuje proces terapeutyczny pogrążonej w depresji kobiety. Terapeuta wchodząc w skórę bohaterki utożsamia się z nią i zabiera widza w świat jej problemów – traum, samotności, niepowodzeń, gdzie każdy dzień jest walką od nowa. Jest to opowieść o współczesnym człowieku i jego cierpieniach. Choroba umysłu jest rozkładana na czynniki pierwsze, obnażając jego słabość i bezbronność. Widz ma okazję uczestniczyć w tajemnym procesie terapii i doświadczyć siły rzeczywistego czynnika terapeutycznego jakim jest ... relacja.
Spektakl 22 maja o godz. 19, al. Papieża Jana Pawła II 17.

Teatr Piwnica przy Krypcie na Zamku Książąt Pomorskich zaprasza na spektakl dla dzieci "Ślimak". Spektakl powstał na podstawie znakomitego materiału literackiego Marty Guśniowskiej, autorki najczęściej wystawianych sztuk teatralnych dla dzieci w Polsce. To mądra i zabawna opowieść dla najmłodszych o tym, że trzeba nauczyć się doceniać to, co mamy, bo nieznane nie zawsze jest lepsze od tego, co bliskie.
Ślimak, 22 maja, godz. 12, Dziedziniec Menniczy, Zamek Książąt Pomorskich.

Dla dorosłych widzów Zamek przygotował "Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)". Sztuka została napisana ponad dwie dekady temu przez trzech amerykańskich studentów: Adama Longa, Daniela Singera i Jessa Winfielda. To doskonała mieszanka pastiszu, parodii, odniesień do współczesności oparta na kanwie dzieł największego dramaturga wszech czasów.
Spektakl, 22 maja, godz. 17, Dziedziniec Menniczy, Zamek Książąt Pomorskich.

Teatr Nie Ma zaprasza na premierowy spektakl "Księżycowy Pierrot". "A przecież był jedynym śpiewakiem, jedynym mężczyzną, jedynym falsecistą, mającym ten utwór w repertuarze... jedynym sopranistą... przed zamknięciem..."
Premiera, 21 maja, godz. 20 w Strefie Kultury Studenckiej Uniwersytetu Szczecińskiego, spektakl będzie też transmitowany na żywo na stronie na Facebooku i kanale w serwisie YouTube.

Teatr Nie Ma pokaże też spektakl "Skarb", który odbędzie się w sobotę. "Może tych skarbów wcale nie zakopali Niemcy, ale one rosną w ziemi. Ludzie mówią, że kamienie rosną w ziemi, to może i te skarby rosną. Najpierw są malutkie, wielkości nasion, potem piją soki z ziemi i rosną, rosną jak ziemniaki, jak cebule. I na jesień się je wykopuje. Może można nawet kupić takie specjalne nasiona i siać te skarby koło domu. Ale by było, tato, co?"
Skarb, 22 maja, godz. 20 w Strefie Kultury Studenckiej Uniwersytetu Szczecińskiego, spektakl będzie też transmitowany na żywo na stronie na Facebooku i kanale w serwisie YouTube.

Teatr Współczesny zaprasza na "Króla potworów". Rozpoczynająca się w latach 60. XX wieku w sytuacji bankietowej akcja sztuki, w drugiej części spektaklu przenosi się do nieodległej nam przyszłości.
Król potworów, 22 maja godz. 19, 23 maja godz. 17, Teatr Współczesny.

Teatr Polski zaprasza na swój największy hit grany od 20. lat – "Mayday". To historia pechowego taksówkarza-bigamisty, którego szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet przerywa niespodziewany wypadek. Następujące po nim lawinowo dziwne zbiegi okoliczności, omyłkowo zrozumiane przez bohaterów wypowiedzi i błędnie zinterpretowane przez nich wydarzenia doprowadzają do absurdalnego zawikłania sytuacji.
Mayday, 22, 23 maja, godz. 16, Teatr Polski.

Teatr Lalek Pleciuga zaprasza na spektakl "Tygrysek i kapitan Morgan". Mały, odważny i marzący o wspaniałych przygodach Tygrysek wyrusza w świat wraz z piracką załogą kapitana Morgana. Morska podróż zaprowadzi ich aż na plantację uwielbianych przez wszystkich bananów. Starcie między przyjaznymi żyrafami a agresywnymi piratami wydaje się nieuniknione...
Tygrysek..., 22 maja godz. 16, 23 maja godz. 11, Pleciuga.

Najnowsze obrazy Marioli Landowskiej – artystki pochodzącej ze Szczecina, która mieszka i tworzy w Portugalii – pokaże galeria sztuki Open Gallery podczas wystawy „Kwaśne Mango". Prace są malarskim zapisem podróży artystki po Amazonii i opowiadają fascynujące historie Indian Kayapó. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 21 i 22 maja w godz. 18-22.

Koszalin
Bałtycki Teatr Dramatyczny zaprasza na spektakl "Calineczka". Maleńka bohaterka wyrusza w świat, by odkrywać jego piękno, ale także kryjące się w nim zagrożenia. Wędrując przez rozmaite krainy napotyka na miejsca przytulne i słoneczne, jak i te mroczne i niesympatyczne. Spotyka istoty przyjazne jak i te jej nieprzychylne. Losy Calineczki układają się w opowieść o poszukiwaniu przyjaźni i miłości.
Calineczka, 22 maja godz. 16, 23 maja godz. 11.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
22 maja 2021

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia

Alicja w Krainie Czarów
Jacek Tyski
W najbliższy weekend Opera na Zamku w...