Polecenia Weekendowe - Trójmiasto

Weekendowe Polecenia Dziennika Teatralnego: Trójmiasto 21-24 września 2023 r.

Trójmiejskie i okoliczne teatry powoli rozpoczynają kolejny sezon. W najbliższy weekend nie zabraknie propozycji zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Na scenie zobaczyć możemy klasykę, dwa swego rodzaju dokumenty oraz bajki, zabawne i pouczające zarazem. Każdy znajdzie coś dla siebie – nie pozostaje więc nic poza dokonaniem i wyboru i udaniem się do teatru po gwarantowane wrażenia.

Gdynia:

„Jądro ciemności" – reż. Krzysztof Babicki – Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
24 września – godz. 20:00 – Dar Pomorza
Uznane za jedną z najważniejszych powieści XX wieku „Jądro ciemności" to zapis podróży do mrocznych granic ludzkiej psychiki. Zderzenie człowieka Zachodu, powodowanego żądzą zarobku, z dziką, pierwotną cywilizacją może się skończyć szaleństwem. Opowieść o pragnieniu, ambicji i namiętności w scenografii Daru Pomorza, tuż obok pomnika autora – Josepha Conrada. (materiały Teatru Miejskiego)

„Ósmy. Trzeci" – reż. Kuba Zubrzycki – Teatr Gdynia Główna
21 września – godz. 19:00
Ósmy trzeci to hucznie obchodzone święto. Hucznie, bo to przecież Dzień Kobiet. Koniecznie pisane wielką literą. Pisane małą, uznawane jest za błąd, a nawet za wielki nietakt. Ósmy trzeci zwykle kojarzy nam się z kwiatami, prezentami i podziękowaniami. Jednak Dzień Kobiet w 2015 roku na zawsze zmienił spojrzenie na to wydarzenie. Tego dnia, czternastoletnia gdańszczanka podjęła drastyczną decyzję, rzucając się pod pociąg. Decyzję, która pozostawiła szok i niedowierzanie. Dlaczego? Jak? Miała całe życie przed sobą. Okazało się, że dzień wcześniej spotkała się z mężczyzną, który był prawie trzykrotnie starszy od niej. To wydarzenie dodatkowo wstrząsnęło opinią publiczną i dało początek potężnym zmianom. Dzięki mediom społecznościowym matka dziewczyny dowiedziała się o kobietach, które również padły ofiarą tego samego mężczyzny. Trzydzieści pięć kobiet zdecydowało się na walkę, na konfrontację z traumami, opowiadając swoje historie.
„Ósmy. Trzeci" to historia walki z ludźmi, którzy przez długi czas czuli się omnipotentni. To historia o odwadze kobiet, która dała początek ważnym zmianom w Trójmieście. Opowieść o dramatycznych konsekwencjach braku poszanowania dla granic i godności drugiej osoby, ale także o sile ludzkich emocji i motywacji, które są w stanie zmieniać świat. (materiały Teatru Gdynia Główna)

Gdańsk:

„Zmień się" – reż. Edyta Janusz-Ehrlich – Teatr Miniatura
23 września – godz. 10:00 i 12:00
24 września – godz. 12:00 i 15:00

Gąsienica Zuza chce się zmienić – chce być inna, lepsza. Żuk gnojarz Ziuta uważa, że zmiana to fanaberia. Po co się zmieniać? Trzeba tylko toczyć swoją kulkę kupy. Takie jest życie. Która ma rację? A może obie ją mają?
„Zmień się" to opowieść o pragnieniu zmiany, pogoni za zmianą i zmianie perspektywy na zmianę. Ale też o wartości bycia tu i teraz, przyjaźni i akceptacji tego, co jest. (materiały Teatru Miniatura)

Elbląg:

„Koziołek Matołek" – reż. Cezary Żołyński – Teatr im. Aleksandra Sewruka
22 września – godz. 9:00 i 11:00
24 września – godz. 12:00
Bajka Kornela Makuszyńskiego, którą znają wszyscy, duzi i mali – z telewizyjnych ekranów przeniosła się do teatru. Każdy może wrócić do czasów dzieciństwa i jeszcze raz przeżyć perypetie naiwnego Koziołka. Napisana prawie 80 lat temu, ale ciągle popularną i uwielbiana.
Sympatyczny bohater wyrusza w drogę do rodzinnego Pacanowa, gdzie kują kozy. Przemierzając świat, odwiedza egzotyczne kraje i przeżywa wiele ciekawych przygód – groźnych, śmiesznych i pouczających. Ulubieniec dzieci, łatwowierny Matołek, dzięki swoim przyjaciołom zawsze wyjdzie cało z każdej opresji.
Czy pozornie niezdarny i głupiutki Koziołek w czerwonych spodenkach, odnajdzie jedyne miejsce, gdzie podkuwają kozy? Radosny spektakl z wartką akcją, kolorowymi kostiumami i wesołymi piosenkami przeniesie widzów w przyjazny, bajkowy świat niezwykłych przygód. (materiały Teatru im. Aleksandra Sewruka)

Słupsk:

„Mała piętnastka – legendy pomorskie" – reż. Tomasz Man – Nowy Teatr im. Witkacego
22 września – godz. 11:00 i 19:00
23 września – godz. 19:00

Mała Piętnastka to historia katastrofy, która wydarzyła na wakacjach 1948 na Jeziorze Gardno nieopodal Słupska. Podczas obozu harcerskiego wychowawczyni chciała zrobić atrakcję harcerkom i zorganizowała wycieczkę na łódkach przez Jezioro Gardno do morza. Łódki jednak okazały się dziurawe, a nie wszystkie harcerki umiały pływać...
Spektakl jest próbą odtworzenia tych wydarzeń. Widzowie będą ławnikami, a aktorzy zeznają relacje. W przedstawieniu usłyszymy również piosenki harcerskie na żywo. (materiały Nowego Teatru)

Jagoda Pietrzak
Dziennik Teatralny Trójmiasto
23 września 2023

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Czarna Maska
Georg Zlabinger
Krzysztof Penderecki - „Czarna Maska”...