Polityczny "Czar par"

Reality Shopka Szoł w Teatrze Groteska w Krakowie

Blisko 30 polityków wystąpi w sobotę wieczorem na scenie krakowskiego Teatru Groteska w Reality Shopka Szoł. Twórcy widowiska tym razem nawiążą do popularnego w latach 90. teleturnieju "Czar par" i wybiorą polityczną parę minionego 25-lecia.

Spektakl zatytułowany "Srebrne wesele" będzie okazją do przypomnienia, co działo się w polskiej polityce od roku 1989, ale też w minionym roku. "Wybraliśmy 25 par politycznych i właśnie one będą przywoływać kluczowe wydarzenia z minionych 25 lat. Jak to bywa w życiu par będą to zdarzenia tragiczne, komiczne, romantyczne, pełne uniesień, ale też kłótnie i burzliwe rozstania" - zapowiedział we wtorek reżyser Shopki i dyrektor Teatru Groteska Adolf Weltschek.

W tegorocznej Shopce zaprezentują się wykonawcy ze wszystkich stron polskiej sceny politycznej m.in. Robert Biedroń, Krzysztof Cugowski, Tadeusz Cymański, Zbigniew Ćwiąkalski, Andrzej Dera, Eugeniusz Grzeszczak, Beata Kempa, Jacek Kurski, Jacek Majchrowski, Katarzyna Matusik-Lipiec, Bogdan Pęk, Ireneusz Raś, Joanna Senyszyn, Bogusław Sonik, Róża Thun, Jerzy Wenderlich i Andrzej Zoll.

Wśród debiutantów będą posłowie John Godson, Jacek Żalek oraz Dariusz Joński i publicystka Janina Paradowska. Na scenę wróci była ministra sportu, posłanka Joanna Mucha. Zabraknie natomiast osób, które w Shopce w przeszłości grały m.in. Pawła Grasia, Adama Hofmana i Jana Rokity.

Obecni na wtorkowej konferencji prasowej Zbigniew Ćwiąkalski i Andrzej Zoll podkreślali, że udział w Shopce to zaszczyt, o który wiele osób zabiega. "Warto by zobaczyć, jak ci politycy, którzy ze swadą i pewnością siebie wypowiadają się w telewizji czy w radio, za kulisami się denerwują, powtarzają teksty, czekają na ocenę, jak wypadli. Na scenie następuje też zbratanie, wszyscy zapominają z jakiej są partii" - mówił Zbigniew Ćwiąkalski.

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich podkreślił, że twórcy scenariusza Shopki - Jacek Stankiewicz, Adolf Weltschek i Małgorzata Zwolińska - powodują, że politycy stają się lepsi i bardziej wobec siebie uprzejmi przynajmniej tego jednego wieczoru, a wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak mówił, że warto by atmosferę z Teatru Groteska przenieść do Warszawy.

Pierwsza Shopka Szoł odbyła się w 2001 r. Jak podkreślają jej twórcy w widowisku chodzi przede wszystkim o śmiech i spojrzenie z dystansem na wydarzenia będące niegdyś w centrum uwagi. "Tego w życiu publicznym nam niezwykle brakuje. Pokazujemy w naszej Shopce, że są rzeczy ważniejsze niż polityczne zacietrzewienie, a śmiech od wieków jest najlepszym narzędziem, do rozbrajania różnych kłopotliwych sytuacji" - mówił Weltschek.

(-)
(PAP)
12 lutego 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...