Polska oczami Pałacu Kultury

Debata w Teatrze Żydowskim

Panel dyskusyjny zorganizowany przez Teatr Żydowski i Teatr PAPAHEMA towarzyszy przygotowaniom do premiery spektaklu „PeKiN" w reż. Agaty Biziuk, planowanej na 28 listopada. Debata odbędzie się w poniedziałek, 18 listopada o godz. 18:00 w Teatrze Żydowskim.

Jak oswajać zabytki, które kojarzą się źle? Co PeKiN czułby, gdyby był człowiekiem? Jakie są jego największe tajemnice? Czy Gomułka był antysemitą? – te i wiele innych zagadnień pragną poruszyć organizatorzy spotkania.

„Mamy nadzieję, że debata pozwoli nam skonfrontować naszą wizję spektaklu z doświadczeniami osób blisko z Pałacem związanych. Spróbujemy uzupełnić przekaz przedstawienia o wątki, które z uwagi na kształt dramaturgiczny spektaklu, nie mogły stanowić jego struktury. Wierzymy, że takie spotkanie z widzami może okazać się również cenną lekcją historii" – mówi Mateusz Trzmiel z Teatru PAPAHEMA.

W panelu dyskusyjnym towarzyszącym premierze spektaklu „PeKiN" wezmą udział:

- Hanna Szczubełek – wieloletnia kronikarka Pałacu Kultury i Nauki, która przez 59 lat obserwowała i zapisywała życie budynku i ludzi z nim związanych, świadek wielu istotnych wydarzeń mających miejsce na terenie Pałacu.

- Agata Passent – dziennikarka, felietonistka, założycielka i prezes Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej, autorka książki „Pałac wiecznie żywy" - opowieści zwykłych budowniczych i ludzi, którzy wychowani zostali w rzeczywistym i symbolicznym cieniu Pałacu.

- Jacek Fota – fotografik, absolwent Uniwersytetu w Utah (USA), specjalizuje się w fotografii dokumentalnej, autor książki fotograficznej pt. „PKiN", wydanej z okazji 60-lecia powstania Pałacu.

Dyskusję poprowadzi Remigiusz Grzela, pisarz, dramaturg i kierownik literacki Teatru Żydowskiego.

Warto zaznaczyć, że publiczność będzie miała realny wpływ na przebieg dyskusji. Twórcy przekonani są, że temat ewentualnej likwidacji Pałacu jest na tyle gorący, że z pewnością zachęci widzów i uczestników spotkania do zabrania głosu i podzielenia się własnym, nierzadko emocjonalnym, stosunkiem do tego tematu.

Uwaga! Debata będzie rejestrowana - streaming wydarzenia będzie dostępny online w mediach społecznościowych - na stronie FB Teatru Żydowskiego i Teatru PAPAHEMA.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra 2019".

Ilustracja: plakat do najnowszej premiery Teatru Żydowskiego "PeKiN" w reż. Agaty Biziuk.

Edyta Bach
Materiał organizatora
16 listopada 2019

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...