Polska prapremiera Piaskowego Wilka

"Piaskowy Wilk" - reż. Zuzanna Mukoid - Śląski Teatr Ateneum

Najnowszy spektakl i zarazem ostatnia w tym sezonie premiera Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum, „Piaskowy Wilk" pojawi się na afiszu zaraz po świętach, 7 kwietnia.

Najnowszy spektakl i zarazem ostatnia w tym sezonie premiera Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum, „Piaskowy Wilk" pojawi się na afiszu zaraz po świętach, 7 kwietnia.

Sceniczna wersja opowiadań popularnej szwedzkiej pisarki, Åsy Lind (przetłumaczonych dla Wydawnictwa Zakamarki przez Agnieszkę Stróżyk), powstała na zamówienie katowickiego teatru; inscenizacja w reżyserii Zuzanny Mukoid – równocześnie autorki adaptacji – będzie polską prapremierą sztuki.

Urokliwe, niezwykle zabawne i pełne fantazji przygody bohaterki Karusi i wymyślonego przez nią przyjaciela – Piaskowego Wilka, który w mądry, pozbawiony moralizatorstwa sposób pomaga dziewczynce odkrywać świat – adresowane są do widzów w wieku szkolnym, ale powinni je obejrzeć również rodzice. Ta familijna propozycja pozwala bowiem przypomnieć sobie własne dorastanie i związane z nim rozterki. Przede wszystkim jednak, zwracając uwagę na odmienność postrzegania świata przez dzieci i dorosłych, podkreśla konieczność podejmowania prób wzajemnego zrozumienia się i porozumienia.

Przedstawienie rozgrywa się na kilku płaszczyznach, łącząc lalki, żywy plan i projekcje multimedialne.

Scenografia jest dziełem Barbary Szymczak, projekcje – Marii Porzyc, muzykę skomponował Marcin Mukoid, a na scenie wystąpią: Marta Popławska w roli Karusi, Dawid Kobiela jako tytułowy Piaskowy Wilk oraz Krystyna Nowińska, Katarzyna Prudło, Mirosław Kotowicz, Katarzyna Kuderewska i Piotr Gabriel.

Renata Chudecka
Materiały Ateneum
31 marca 2018
Portrety
Zuzanna Mukoid

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia