Polska premiera

"Return to the Voice" - reż. Grzegorz Bral - Teatr Pieśń Kozła

Polska premiera "Return to the Voice" Teatru Pieśni Kozła w grudniu. Spektakl swoją światową premierę miał na tegorocznym Fringe Festival w Edynburgu. Zdobył pięciogwiazdkowe recenzje. W jednej z ról Anna Maria Jopek.

Spektakl "Return to the Voice" został stworzony przez wrocławski Teatr Pieśń Kozła. Swoją światową premierę miał w sierpniu 2014 r. w Edynburgu podczas najważniejszego festiwalu teatralnego na świecie - Fringe. Zebrał znakomite recenzje w prestiżowych teatralnych tytułach, a przez miesiąc jego grania publiczność wypełniała salę każdego wieczoru. Poruszona perfekcyjnym dopracowaniem całości Mary Brennan zachwycała się w szkockim "Heraldzie": "Pieśń jest w naszych sercach i duszy, czy potrafimy śpiewać, czy po prostu słuchać". Natomiast Fiona Shepherd z "The Scotsman" zauważyła, że w spektaklu można znaleźć wiele szczególnych momentów, "które łączą w sobie doskonałość techniczną z piękną i uwznioślającą emocjonalną siłą".

Teatr Pieśń Kozła zbudował "Return to the Voice" na bazie szkockiej kultury i muzyki. Spektakl powstał na bazie materiałów pozyskanych podczas wypraw i archiwalnych zapisów źródłowych. Artyści podróżowali do Szkocji - w grudniu 2012 do Fort William, na wyspę Skye, do Edynburg i Glasgow oraz we wrześniu 2013 na wyspy szkockie Lewis i Skye. Poszukiwali korzeni tamtejszej kultury i zdobywali wiedzę na temat gealickiej muzyki, technik wykonawczych oraz istoty tradycji przekazu ustnego dawnych Szkotów. - "Return to the Voice" jest projektem, który poszukuje zapomnianych wibracji. Od czasów, gdy muzyka jest eksploatowana przez media, utraciła swoje źródło oraz powód, dla którego była dawniej tworzona i wykonywana - mówi Grzegorz Bral, reżyser spektaklu i dyrektor Teatru Pieśni Kozła. Intencją artystów było dotarcie do zapomnianych tradycji.

- Dawni muzycy nie śpiewali na pokaz albo dla zysku. Muzyka była częścią pracy, modlitwy lub leczenia. Prawdziwa muzyka była poszukiwaniem oraz odkrywaniem magii oraz energii, która ją przenikała - mówi Grzegorz Bral.

Do pracy nad "Return to the Voice" została zaproszona wybitna wokalistka jazzowa Anna Maria Jopek, a także kompozytorzy Jean-Claude Acquaviva i Maciej Rychły.

Polska premiera "Return to the Voice" odbędzie się 19 grudnia 2014 r. w Katedrze Św. Marii Magdaleny we Wrocławiu.

(-)
Materiał Teatru
18 listopada 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia