Polska w IMCE

"Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł" - reż. Remigiusz Brzyk - Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

Teatr IMKA Tomasza Karolaka zaprasza na sztukę "Był sobie Polak, Polak, Polak i Diabeł" Pawła Demirskiego, ukazującą w krzywym zwierciadle polski czyściec.

Sztachety poszły w ruch

Generał Jaruzelski, kibol, ofiara Auchwitz, zawiedziony robotnik ze Stoczni Gdańskiej i wiele innych typowych dla polskiego pejzażu postaci - przedstawił w swojej gorzkiej i ironicznej sztuce Paweł Demirski, jeden z najważniejszych polskich dramatopisarzy.

Oglądam Polskę na chwilę przed końcem świata. Polskę zamkniętą w kręgu swoich nierozwiązywalnych problemów, obsesji - a jednak pokazaną z dystansem. Eksponuje to podtytuł: "Czyli w heroicznych walkach narodu polskiego wszystkie sztachety zostały zużyte".

Duda-Gracz

Sztukę warto zobaczyć również dlatego, że jest to pierwsza od lat inscenizacja tekstu Demirskiego, której nie dokonała Monika Strzępka. Reżyserem jest Remigiusz Brzyk. Pokazał on Polskę zamkniętą w klatce, stylizowaną na zapyziały świat rodem z obrazów Jerzego Dudy-Gracza, co podkreślają mocne, barwne charakteryzacje aktorów.

- W zawieszeniu pomiędzy życiem a śmiercią oglądamy bohaterów szamoczących się z polskimi kompleksami i traumami, trywialna codzienność miesza się z najważniejszymi wydarzeniami z polskiej historii XX wieku, a potoczny język z fragmentami nieoczywistej poezji. W tej okrutnie śmiesznej sztuce stale całkiem serio powracają pytania - co się stało z nami jako wspólnotą, jaka jest współczesna Polska i Polacy - pisał po premierze Jarosław Cymerman.

Spektakl zostanie pokazany pod szyldem PKO Bank Polski. Polska w Imce. Niecodzienny Festiwal Teatralny.

Spektakle 23 i 24 września, godzina 19.00.

Teatr IMKA, Warszawa.

(-)
Materiał Teatru
3 września 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia