Polski teatr Zagłady

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

25 listopada o godz. 18:00 w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego odbędzie się spotkanie z prof. Grzegorzem Niziołkiem dotyczące jego książki Polski teatr Zagłady. Jest to pierwsza w Polsce monografia poświęcona problematyce teatru i Zagłady.

Grzegorz Niziołek, zajmuje się teatrem XX i XXI wieku, tradycją romantyczną w polskim teatrze, krytyką teatralną, najnowszymi zjawiskami w teatrze polskim i europejskim, związkami teatru i historii. Polski teatr Zagłady to propozycja nowej perspektywy oglądu polskiego teatru powojennego. Autor daje pełny przegląd zjawisk teatralnych – od wyreżyserowanej przez Leona Schillera Wielkanocy po (A)pollonię Krzysztofa Warlikowskiego. Nie zapomina jednak, z jakiej pozycji mówi – w jakim momencie historycznym i na jakim etapie kulturowych negocjacji. Ujawnia związane z najnowszymi debatami pokusy „symbolicznych zadośćuczynień" i pułapki „retoryki wzniosłości".
Krytycznemu namysłowi poddana tu zostaje swoista gra prowadzona w ramach teatru, i szerzej – społeczny dyskurs związany z Zagładą. Gra pamięci i niepamięci, wiedzy i niewiedzy. Gra pomiędzy mechanizmami obronnymi a szokiem ich przełamania. Niziołek odwraca znaną konstatację, „że z perspektywy polskiej kultury źle widać Holokaust", i stawia kontrowersyjną tezę, że to właśnie formy tego „złego widzenia" ukształtowały najwybitniejsze zjawiska polskiego powojennego teatru. Nie jest to jednak książka o historii teatru, ale o objawiających się w teatralnym medium głębokich procesach zachodzących w polskiej kulturze, o dziejach zbiorowej myśli i afektów. To jedna z tych publikacji, które dotykają kwestii zasadniczych dla naszej tożsamości i przez które dokonuje się praca w obrębie samoświadomości Polaków.

Książka ukazała się nakładem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego i Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Spotkanie poprowadzi prof. Dariusz Kosiński. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Więcej: http://www.grotowski-institute.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1600

(-)
Materiał Organizatora
20 listopada 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia