Polskie inscenizacje "Makbeta" w Londynie i Edynburgu

Festiwal "Globe to Globe" w Wielkiej Brytanii

Na największym w świecie festiwalu szekspirowskim (Globe to Globe) wystąpią trzy teatry z Polski z inscenizacją "Makbeta". Festiwal odbywa się w Londynie, Edynburgu, Stratford-upon-Avon, Newcastle, Gateshead, Birmingham, oraz Eisteddfod.

Festiwal zainaugurowano we wtorek, w 448 rocznicę urodzin Szekspira w Stratfor-upon-Avon (23 kwietnia 1564) w oddanym do użytku w 1997 r. teatrze The Globe, będącym repliką oryginalnego, elżbietańskiego teatru, w którym jako aktor występował sam Szekspir.

Tam właśnie z trzema przedstawieniami w maju wystąpi Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu ze spektaklem "Makbet" [na zdjęciu] w reżyserii Mai Kleczewskiej:

- Makbet Kleczewskiej przenosi Szekspira we współczesne polskie realia. Bohaterami mieszkają w blokowiskach na obrzeżach miast. To ludzie wewnętrznie nieskomplikowani, środowisko bez specjalnych aspiracji, typ młodzieży po technikum - powiedział PAP Paweł Kamiński z Polskiego Instytutu Kulturalnego w Londynie.

- Niektóre elementy obecne u Szekspira są w inscenizacji Kleczewskiej przerysowane dla nadania im większej ekspresji, zwłaszcza emocje. Od pierwszej do ostatniej chwili gra jest na wysokim poziomie adrenaliny. To spektakl, w którym jest dużo ruchu scenicznego i żywiołowej gestykulacji sprawiający wrażenie drapieżnego - dodaje.

Kamiński zaznacza, że zaproszenie opolskiego teatru do międzynarodowego festiwalu szekspirowskiego jest dużym wyróżnieniem, ponieważ jego kuratorzy na dwa lata przed jego zorganizowaniem objechali praktycznie wszystkie kraje świata oglądając inscenizacje szekspirowskie i wybrali najbardziej nowatorskie.

Dwoje aktorów występujących w przedstawieniu w 2005 r. otrzymało nagrodę Złotej Maski, a reżyserkę nagrodzono Paszportem Polityki w 2006 r.

"Makbeta" wystawi też kultowy na Wyspach wrocławski teatr "Pieśń Kozła", który wykształcił oryginalną technikę śpiewu i ruchu. - Jest to teatr bardzo plastyczny, wizualny, w którym scenografia i choreografia są ważniejsze niż tekst - mówi o nim Kamiński.

"Pieśń Kozła" wystawiał "Makbeta" w ośrodku kulturalnym Barbican w 2010 r., a ponieważ został uznany za inscenizację bardzo oryginalną, na prośbę organizatorów Festiwalu zostanie pokazany ponownie, tym razem w Edynburgu.

Oprócz "Makbetha" wrocławski teatr zaprezentuje też "Pieśni Leara" - widowisko oparte na "Królu Learze" Szekspira. Jest to przedstawienie, które Kamiński nazywa "silnie przetworzonym". Jest w nim mnóstwo tańca i ruchu, a znacznie mniej słowa.

W ramach Festiwalu pokazany będzie także "Makbet" w reżyserii Grzegorza Jarzyny - dyrektora artystycznego warszawskiego Teatru Rozmaitości.

Ogółem wystawionych zostanie wszystkich 37 sztuk mistrza ze Stratfordu, łącznie z tymi, które pokazuje się rzadko, ponieważ uchodzą za trudne.

Uwagę zwraca także "Król Lear" po białorusku, "Hamlet" po litewsku, "Sen Nocy Letniej" po rosyjsku w reżyserii Dmitrija Krimowa. Teatr z Iraku pokaże "Romea i Julię", a znany indyjski aktor Iqbal Khan, gwiazda Bollywoodu pokaże "Wiele Hałasu O Nic" w swojej reżyserii. Przedstawienia w obcych językach będą pokazane z napisami po angielsku.

Festiwal potrwa do końca października i jest elementem tzw. kulturalnej olimpiady pokrywającej się czasowo z igrzyskami olimpijskimi London 2012. "Globe To Globe" koordynuje renomowany zespół teatralny specjalizujący się w inscenizacjach sztuk Szekspira Royal Shakespeare Company.

(-)
PAP
25 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...