Polskie lalki lecą do Indonezji

"O żabce co nie została królewną" - reż. Wolański Waldemar - Teatr Arlekin w Łodzi

eatr Lalek Arlekin z Łodzi wystąpi na Światowym Karnawale Teatrów Lalkowych Wayang w Indonezji. Na karnawał zostało zaproszonych 40 delegacji z całego świata.

Jako gospodarz Światowego Karnawału Teatrów Lalkowych Wayang, Indonezja powita 40 zespołów lalkarskich z całego świata. Jest to okazja do promowania indonezyjskiego festiwalu na świecie i szansa na rozwój turystyki przez podkreślenie bogactwa kulturowego Indonezji.

Organizatorem jest Indonesian Puppeteers Association PEPADI. Sporym wyróżnieniem jest udział łódzkiego teatru lalek Arlekin, dla którego nie jest to pierwsza reprezentacja Polski na światowej scenie.

Arlekin wystąpi na festiwalu ze spektaklem dla dzieci "O żabce, która nie została królewną" w reżyserii Waldemara Wolańskiego. Jest to współczesna wersja bajek La Fontaine'a.

- Zabawna, kolorowa i bardzo muzyczna opowieść. Wykonywana na żywo muzyka, rozśpiewany i roztańczony zespół, pomysłowa i barwna scenografia, a przede wszystkim duża dawka humoru wynikająca z opisywanych sytuacji, to wszystko sprawia, że nasza nowa premiera spełni oczekiwania nawet najbardziej wybrednych koneserów teatru - zapewniają twórcy przedstawienia na stronie teatru.

Spektakl gościł w kwietniu na Festiwalu Teatru Lalek Kaohsiung w Tajwanie, gdzie był prezentowany czterokrotnie.

Termin "wayang" odnosi się do indonezyjskiej tradycji przedstawień kukiełkowych. W 2003 r. tradycja przedstawień teatru lalek została włączona do spisu UNESCO jako arcydzieło ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości. Festiwal odbędzie się w dwóch miejscach - Dżakarcie i Bali, od 1 do 8 września.

(-)
Głos Szczeciński
14 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia