Polsko-czeski "Szwejk" na deskach BTLu

"Szwejk" - reż. Petr Nosalek - Teatr Lalek w Białymstoku

Zaimprowizowana na scenie praska karczma z początku ubiegłego wieku, gdzie pośród tańców i na żywo przygrywającej kapeli swoje przygody odgrywa sławny wojak Szwejk - to nowa propozycja Białostockiego Teatru Lalek.

W niedzielę w Białymstoku odbyła się premiera tej polsko-czeskiej produkcji teatralnej.

Przedstawienie wyreżyserował Petr Nosalek, a scenografię zaprojektował Pavel Hubiczka - obaj artyści z Czech współpracowali już wcześniej z BTL. Muzykę, którą na żywo wykonują aktorzy, skomponował Krzysztof Dzierma. Teksty piosenek napisała Marta Guśniowska.

W tytułową rolę "Szwejka" opartego na słynnej powieści Jaroslava Haszka "Przygody dobrego wojaka Szwejka" wcielił się aktor BTL Andrzej Beya Zaborski, znany m.in. z roli komendanta policji w trylogii Jacka Bromskiego "U Pana Boga...".

- Mamy w teatrze Szwejka. Jest nim Andrzej Beya Zaborski" - powiedział na wcześniejszej konferencji prasowej dyrektor BTL, Marek Waszkiel, tłumacząc, że spektakl powstał specjalnie dla tego aktora.

Przedstawienie grane jest na małej scenie teatru przemienionej w "Karczmę Pod Kielichem", dzięki której widzowie zostają przeniesieni do Pragi z początku XX wieku. Aktorzy, w spektaklu gra ich kilkunastu, wykorzystują też lalki granych przez siebie postaci. Twórcy spektaklu przekonują, że nie zabraknie w nim czeskiego humoru najlepszej próby, ale też ważnych i aktualnych dzisiaj problemów.

Reżyser Petr Nosalek uważa, że książka Haszka, powstała po zakończeniu pierwszej wojny światowej, która przyniosła "pomieszanie całej geografii Europy", jest aktualna także dzisiaj. W jego ocenie, w obliczu współczesnego pomieszania reklamy i polityki oraz wszechobecnego absurdu warto pokazać człowieka, który zmaga się z tym światem i pytać, jak można zachować dystans wobec ludzkiej głupoty.

Jak podkreśla, to także "opowieść o tolerancji, miłości i stosowaniu w praktyce filozofii >przebiegłej uległości<, której sprzedawca psów i pucybut jednego z poruczników, Szwejk, jest mistrzem".

Zdjęcie z próby przedstawienia.

 

(-)
PAP
6 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...