Polsko-niemiecka premiera

"Faust fraktal" - reż. Elżbieta Bednarska - Browar Mieszczański we Wrocławiu

W piątek 4 października 2013 o godzinie 20:00 w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu odbędzie się premiera polsko-niemieckiego spektaklu pt. "Faust fraktal" w reżyserii Elżbiety Bednarskiej.

Jest to projekt Towarzystwa im. Edyty Stein we współpracy z Fundacją Spotkania, Farbraum e.V., Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu. Finansowany jest przez Instytut Goethego w Krakowie i Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Spektakl został objęty patronatem ESK Wrocław 2016.

"Faust" J. W. Goethego jest archetypem kultury europejskiej. Poświęca swój mały świat naukowego gabinetu na rzecz bezgranicznego bogactwa duchowych i światowych doświadczeń. Aby je uwolnić używa diabelskich mocy. Potyka się i zatacza od pragnienia do przyjemności, aby w przyjemności rozpalać następne pragnienie, a przy tym poszukuje jednak tylko siebie. W swoich dążeniach do wolności przeżywa na swej drodze liczne wzloty i upadki: prawdę i kłamstwo, samozaparcie i samopoznanie, winę i przebaczenie, śmierć i zmartwychwstanie, zło i miłość. Faust rzuca wyzwanie swojemu przeznaczeniu - wolność to ryzykowne przedsięwzięcie, z nieznanym rezultatem.

Spektakl "Faust fraktal" pokazuje Fausta z perspektywy kilku gatunków i jest przyczynkiem do dialogu międzykulturowego. W czasie prób zespołowi w międzynarodowej obsadzie (artyści z Polski, Hiszpanii, Holandii, Szwajcarii i Niemiec) wraz z młodzieżą z Ośrodka Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu oraz wrocławskiego liceum udaje się wypracować wspólny język. Dramat Fausta polega na nieustannym zmaganiu się człowieka - geniusza ze "skończonością", czyli tym, co jest ograniczone. Pomiędzy idealizmem a możliwościami człowieka istnieje przepaść. Faust w reżyserii Elżbiety Bednarskiej jest fraktalem - złamany przez los, " nieskończenie subtelny", dążący do poznania tajemnic bytu, wszechświata, jest ograniczany przez swoją ludzką naturę i to stanowi konflikt tragiczny.

Spektakl "Faust fraktal" w reżyserii Elżbiety Bednarskiej to ważne wydarzenie teatralne, twórczo interpretujące najwybitniejsze dzieło Goethego i syntezę jego poglądów. Można mieć pewność, że przedstawienie wywoła rezonans nie tylko wśród polskiej publiczności i krytyków, ale także niemieckich teatromanów i specjalistów, dla których interesujące będzie spojrzenie polskiej reżyserki na dramat Johanna Wolfganga von Goethego i poruszane w nim problemy. Spektakl może dobrze przyczynić się do wzajemnego poznania obu narodów przez optymalne medium, jakim jest teatr, sprowokować dyskusje dotyczące polsko-niemieckich relacji współczesnych i historycznych.

Premiera: 4 października 2013 o godz. 20:00 w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu ( ul. Hubska 44) . Kolejne spektakle: 5, 6, 7, 8 października o godz. 20:00.

Trwa rezerwacja miejsc na spektakle w dniach 5,6,7,8 października pod mailowym adresem: faustfraktal@gmail.com oraz telefonicznie : (71) 7833619 - wstęp wolny!

Polecamy stronę spektaklu na Facebooku:

https://www.facebook.com/pages/FAUST-FRAKTAL-spektakl-polsko-niemiecki/584513368256597

(-)
Materiał Teatru
30 września 2013

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia