Polsko-niemiecko-francuski spektakl w Poznaniu

Teatr Biuro Podróży w Poznaniu

Teatr Biuro Podróży pokaże 29 i 30 listopada w Poznaniu swój międzynarodowy projekt. "Wolność. Równość. Braterstwo. Wspomnienie o Europie" to spektakl trzech teatrów BuechnerBuehne z Riedstadt (Niemcy), Theatr Action z Bordeaux (Francja) i Teatru Biuro Podróży, wg "Śmierci Dantona" Georga Büchnera.

Trójnarodowy projekt teatralny powstał po to, aby zbadać korzenie europejskiej kultury poprzez analizę różnic, podobieństw i stereotypów charakteryzujących europejskie narody.

Równość! Wolność! Braterstwo! - przywołując główne hasła Rewolucji Francuskiej, kolebki europejskiej wolności, rozważamy pytanie na jakim europejskim fundamencie kulturowym może zaistnieć i przetrwać, nawet w czasach kryzysu ekonomicznego, europejska tożsamość, po to by rozwinąć i wzmocnić ideę Unii Europejskiej.

Podstawowym celem projektu jest poszukiwanie korzeni wspólnej europejskiej cywilizacji. Przywołując Rewolucję Francuską, która zapoczątkowała współczesny, europejski ruch wolnościowy i społeczny oraz jej motto "wolność, równość, braterstwo" chcemy znaleźć odpowiedź w jakiej sferze kulturowej istnieje dziś pojęcie jedności i solidarności. Jakie wartości jednoczą Europę. Partnerzy projektu diagnozują pojęcia Rewolucji Francuskiej w kontekście własnej historii. Francja zajmuje się pojęciem wolności, Niemcy pojęciem równości, Polska pojęciem braterstwa.

Spektakl teatralny zawiera trzy artystyczne wypowiedzi. Ich estetyczna różnorodność odzwierciedla specyfikę narodową twórców i staje się przez to syntezą europejskich tradycji teatralnych.

Premiera odbyła się 17 października 2013 w Gross Gerau, w 200 rocznicę urodzin Georga Büchnera. Spektakle prezentowane były później w StaatsTheater w Darmstadt oraz w regionie Bordeaux we Francji.

Spektakle odbędą się 29 i 30 listopada o godz. 19 w OT Maski (Al. Niepodległości 26).

(-)
Materiał Teatru
15 listopada 2014

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Tristan i Izolda
Ralf Pleger
Od 22 maja na platformie OperaVision ...