Półwiecze

Premiera opery "Halka" Stanisława Moniuszki i jubileusz 50-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi

Inauguracja działalności Teatru Wielkiego w Łodzi w 1967 roku w nowym gmachu przy pl. Dąbrowskiego to było prawdziwe „mocne uderzenie".

Inauguracja działalności Teatru Wielkiego w Łodzi w 1967 roku w nowym gmachu przy pl. Dąbrowskiego to było prawdziwe „mocne uderzenie". Cztery efektowne prezentowane dzień po dniu premiery – Halka Stanisława Moniuszki, Kniaź Igor Aleksandra Borodina, Straszny dwór Stanisława Moniuszki i Carmen Georgesa Bizeta – zrealizowane z rozmachem okazały się artystycznym i organizacyjnym przedsięwzięciem na niespotykaną wówczas skalę.

19 stycznia 2017 roku Teatr Wielki będzie świętować jubileusz 50-lecia. Z tej okazji zostanie przygotowana premiera Halki Stanisława Moniuszki w reżyserii Jarosława Kiliana i pod kierownictwem muzycznym Wojciecha Rodka.

Do tego pomysłu zainspirowali nas artyści seniorzy, znakomici protagoniści pierwszego przedstawienia „Halki" i wiele wybitnych postaci z kolejnych pokoleń, stanowiących artystyczne filary Teatru, którzy zasugerowali, że jubileuszową premiera powinna być właśnie Moniuszkowska „Halka". Z radością tę inicjatywę zaakceptowaliśmy. Skoro każde dziesięciolecie Teatru miało swoją „szczęśliwą" „Halkę", to dlaczego kolejnego nie zainaugurować właśnie tym dziełem Moniuszki.

Paweł Gabara,
dyrektor naczelny
Teatru Wielkiego w Łodzi

(-)
Materiał Opery
11 stycznia 2017

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia