Pomaluj mój świat

"Pokolorowanki" - reż. H.Mierzejewska-Mikosza - Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi

"Pokolorowanki" w przyjazny sposób przybliżają dzieciom sferę zmysłowego poznawania świata. Premiera spektaklu 28 maja. Spektakl adresowany jest do najmłodszej grupy widzów, dla dzieci od 3 roku życia

Historia przywodzi na myśl mit o stworzeniu i kolorowaniu świata przedstawiony w wersji dla najmłodszych. Na początku jest biel. Aktorzy wraz z dziećmi zastanawiają się w jaki sposób stworzyć kolory, pokolorować nimi świat, jak brzmi kolor czerwony oraz jak smakuje żółty?

Zabawa farbami, barwnikami, dźwiękami i przedmiotami budują opowieść o odkrywaniu tajemnic otoczenia. W przedstawieniu nie jest najważniejsze dopasowywanie koloru lecz dogłębne poznanie go, nazwanie oraz gra skojarzeniami.

Taka forma kontaktu najmłodszych z teatrem to Teatr Inicjacyjny. Inicjacja w tym przypadku oznacza zatem pierwszy kontakt ze sztuką teatru, sztuką wrażeń i zmysłów. Doświadczenia teatrów i grup z Europy zachodniej, pokazały jak wielkie znaczenie w rozwoju dziecka może mieć kontakt z teatrem pochylającym się nad wrażliwością dziecka, wspomagającym rozwijanie zmysłów, oswajającym świat i skłaniającym do poznawania go.

Pierwszą realizację zatytułowaną "Pokolorowanki" można będzie oglądać na Kameralnej Scenie Wyobraźni już od 28 maja. Co ciekawe jest to dopiero pierwsze tego typu przedstawienie na łódzkich scenach, a co najważniejsze otwierające scenę dedykowaną najmłodszym, na której takie przedstawienia będą powstawały regularnie. Scena "Pinokia" wprowadza do repertuaru spektakle oparte o doświadczenie, gdzie nie ma ciemności, wyraźnego podziału na widownie i scenę, gdzie dziecko poznaje teatr i świat dotykając go i uczestnicząc w zdarzeniu, gdzie jest dobrze i przyjemnie jak w domu z mamą i fajnie jak podczas zabawy z tatą.

(-)
Materiały Teatru
17 maja 2011

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia