Ponad 100 imprez

Trzecia edycja projektu "Dotknij Teatru"

Ponad 100 imprez przygotowano w Łodzi w ramach kolejnej edycji projektu "Dotknij teatru", który ma uświetnić Międzynarodowy Dzień Teatru, który obchodzony jest 27 marca. Święto ustanowiono 51 lat temu.

Cykl imprez "Dotknij teatru" został zainicjowany przez łódzkich artystów i animatorów kultury w 2010 roku. . Tegoroczna edycja będzie realizowana - oprócz woj. łódzkiego - po raz pierwszy także w województwach: mazowieckim, śląskim i wielkopolskim.

Jednym z celów projektu jest "wejście teatru w przestrzeń miasta". Projekt ma charakter edukacyjny, ma "przyczyniać się do przełamywania stereotypów w postrzeganiu teatru". Biorą w nim udział m.in. teatry, muzea, ośrodki kultury, a także fundacje, stowarzyszenia i artyści niezależni. Koordynatorami tegorocznej edycji są: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, Teatr Nowy w Poznaniu.

W tym roku pierwsza impreza w Łodzi, w ramach projektu "Dotknij Teatru", odbędzie się w sobotę 17 marca, ostatnia w czwartek 29 marca. Organizatorzy przygotowali w sumie ponad 100 imprez. Wśród nich znalazły się m.in. spektakle, warsztaty teatralne, projekcje, spotkania literackie, wykłady, happeningi.
W łódzkiej edycji projektu udział wezmą m.in.: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Twórczych, Bałucki Ośrodek Kultury, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Fabryka Sztuki, Łódzkie Towarzystwo Kultury Teatralnej, Muzeum Kinematografii, Muzeum Miasta Łodzi, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi, Teatr Arlekin, Teatr Nowy, Teatr Lalki i Aktora "Pinokio", Teatr Muzyczny w Łodzi, Uniwersytet Łódzki.

Szczegółowe informacje dotyczące imprez można znaleźć na stronie internetowej www.dotknij-teatru.pl

Przypadający na 27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru ogłoszono z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w 1961 r., dla upamiętnienia inauguracji w Paryżu w 1957 r. Teatru Narodów - festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron "żelaznej kurtyny". Obchodzony jest na całym świecie od 1962 roku.

(-)
PAP
14 marca 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia