Poniedziałek pełen tańca

19. Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra

Ruszyła teatralna "Klamra". Alternatywne Spotkania Teatralne potrwają do dziewiętnastego marca. Od soboty klub Od Nowa stał się świątynią alternatywnego teatru. Na początek publiczność obejrzała "Hotel Dieu" Teatru Cinema oraz "Przejście" Sceny Plastycznej KUL

"Przejście" to najnowsza artystyczna propozycja Leszka Mądzika, który do Torunia przyjeżdża w ostatnich latach dość często. - W ubiegłym roku zgodził się nawet poprowadzić specjalne warsztaty teatralne, których zwieńczeniem była teatralna etiuda - wspomina Justyna Bieluch, szef artystyczny festiwalu. - Ze swoim własnym spektaklem jest u nas dopiero drugi raz. Polubił nasz festiwal i nigdy nie odmawia nam przyjazdu.

Spektakl Mądzika przyciągnął do Od Nowy nie tylko miłośników teatru, ale także sympatyków jazzu. Dlaczego? Muzykę do "Przejścia" skomponował bowiem doskonały polski trębacz Tomasz Stańko.

 To jednak nie koniec artystycznych wrażeń. Czeka nas  jeszcze spotkanie z Fizycznym Teatrem Tańca Iwony Gilarskiej w przedstawieniu "Z nieba do ziemi" oraz Teatrem Soma w "1023 kJ".

Iwona Gilarska na co dzień jest wykładowcą techniki tańca współczesnego, improwizacji oraz techniki free style. W swoim najnowszym przedstawieniu za pomocą ruchu opisuje wewnętrzny świat kobiet. To taneczne rozważania zawarte między emocjami a intuicją, beztroską a bezmyślnością. Z kolei "1023 kJ" to sztuka taneczna powstała według choreografii Marty Zawadzkiej.

Ogromna energia jest tu podsycana współczesną muzyką.

We wtorek "Indukcje" grupy Maat Projekt [na zdjęciu] z gościnnym udziałem Jacka Poniedziałka. W spektaklu odnajdziemy wpływ zarówno baletu klasycznego, jak i tańca butoh. Środa upłynie pod znakiem Teatru KTO i jego sztuki "Święci tego tygodnia". To nasycona absurdalnym humorem opowieść o ludziach, których spotykam na co dzień na ulicy. Zapętlonych w wykonywaniu tych samych czynności.

Wszystkie spektakle rozpoczynają się o godz. 19. Warto wspomnieć, że główną nagrodę "Klamry" - statuetkę oraz zaproszenia na występ w kolejnym roku - przyznaje publiczność.

- Wśród widzów rozdawane są kupony i każda osoba może zagłosować na jeden wybrany spektakl - mówi Justyna Bieluch. - Głosować mogą jedynie osoby, które kupiły karnety. Dlaczego? Aby nie oddawać głosów tylko na pojedyncze spektakle, które się obejrzało. Dla osób biorących udział w plebiscycie nagrodą jest kurs językowy.

Tomasz Bielicki
Nowości
16 marca 2011

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia