Ponowne odkrycie muzyki baroku

"Wielka Inwencja na spragnione theorbo, ..." - Stary Browar w Poznaniu

18 i 19 listopada Narodowy Instytut Audiowizualny wraz z Art Stations Foundation zaprasza na taneczną premierę z udziałem ikony polskiego tańca - Krystyny Mazurówny, przygotowaną przez Małgorzatę Haduch do muzyki barokowej.

Spektakl "Wielka Inwencja na spragnione theorbo, uśpiony kontrabas..." odbędzie się o godz. 19 w Studio Słodownia +3 w Starym Browarze w Poznaniu.

Premiera przygotowana została podczas Old Music New Dance (4-27 listopada), poznańskiego projektu Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji łączącego współczesny taniec i muzykę barokową. Jego założeniem było podjęcie próby rewizji muzyki baroku i ponownego jej odkrycia, tym razem - jako inspiracji dla nowych poszukiwań choreograficznych.

Kluczem do spektaklu będzie muzyka barokowa oraz swobodnie improwizowana, ze szczególnym uwzględnieniem inwencji - formy muzycznej, będącej krótkim utworem o nieokreślonej konstrukcji. Tancerze odpowiedzą na pytanie o granice wolności interpretacji, spontaniczności Rozkoszujemy się wolnością niewiedzy, trwanie spędza sen z powiek budząc pragnienia, kładziemy kontrabas do spania i wsłuchujemy się dalej ­- mówią twórcy.

Małgorzata Haduch do współpracy zaprosiła Krystynę Mazurównę oraz artystów młodego pokolenia - tancerki: Rachel Arianne Ogle i Weronikę Pelczyńską, a także francuskich instrumentalistów: Jean-Philippe Morela oraz Bruno Helstroffera.

Krystyna Mazurówna, ikona polskiego baletu klasycznego zawodową karierę rozpoczynała w latach sześćdziesiątych na deskach Opery Narodowej. Do historii polskiego tańca przeszły jej duety z Gerardem Wilkiem, wraz z którym wprowadzała taniec jazzowy na sceny teatralne, estradowe i ekrany telewizyjne. W 1968 roku wyjechała na stałe do Paryża, tańczyła jako solistka w spektaklu Josephiny Baker, a potem także w Casino de Paris. Pracowała jako choreografka w teatrze Elysees Montmartre oraz w innych teatrach i kabaretach francuskich. Założyła swój zespół Ballet Mazurówna, z którym przez długie lata występowała w Paryżu i w całej Francji.

"Wielka Inwencja na spragnione theorbo, uśpiony kontrabas..." odbędzie się 18 i 19 listopada o godz. 19.00 w Studio Słodownia +3 w Starym Browarze w Poznaniu.

(-)
Materiały Organizatora
18 listopada 2011

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia