Pora Prozy w Gdańsku

Susana Fortes, Andrzej Stasiuk i Janusz Głowacki

W środę 7 października Gdańsku rozpoczyna się kolejna edycja festiwalu literackiego Pora Prozy. Jego głównymi gwiazdami będą: Susana Fortes, Andrzej Stasiuk i Janusz Głowacki.

Pochodzi z Barcelony, mieszka w Walencji, jest jedną z najbardziej poczytnych pisarek hiszpańskojęzycznych, ale jej najpopularniejsza, tłumaczona na wiele języków, wydana także w Polsce, powieść, dotyczy zupełnie innej części świata. "Albański kochanek", jak wskazuje sam tytuł, dzieje się w Albanii, w najczarniejszych dla tego kraju czasach, gdy władał nim komunistyczny watażka Enver Hodża. Z jednej strony autorka przedstawia namalowany bardzo barwnie obraz codziennego życia w urągających ludzkiej godności warunkach politycznych i społecznych, ale z drugiej - udaje jej się nakreślić także bardzo przekonującą pod względem psychologicznym miłosną historię, w którą zaangażowani są dwaj bracia, synowie jednego z reżimowych dygnitarzy i wkraczająca między nich piękna kobieta.

O tej i kilku innych powieściach Susany Fortes będzie można porozmawiać z nią osobiście już za kilka dni, gdy przyjedzie do Gdańska jako główna gwiazda najnowszej edycji festiwalu literackiego Pora Prozy. Jego tegoroczne wydanie poświęcone jest przede wszystkim właśnie pisarzom hiszpańskojęzycznym. 

To jedna z części wielkiego, ogólnopolskiego, przygotowanego przez Instytut Książki, projektu, Cztery Pory Książki, mającego na celu promocję czytelnictwa i literatury w jej najróżniejszych odmianach. Festiwal odbywa się jednocześnie w kilku miastach Polski w czterech odsłonach: poetyckiej (wczesną wiosną), dotyczącej literatury popularnej (późną wiosną), kryminalnej (listopad) oraz różnych gatunków prozy (październik). Na festiwal składają się przede wszystkim spotkania z pisarzami. Uczestniczą w nich wielkie gwiazdy krajowego rynku czytelniczego, od pewnego czasu organizatorzy starają się także zaprosić pisarzy zagranicznych. 

Tegoroczna Pora Prozy odbędzie się w Gdańsku w dniach 7-10 października (środa-sobota), poszczególne spotkania zaplanowane zostały w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Rodzimymi gwiazdami tej edycji będzie dwóch popularnych pisarzy, pochodzących z różnych pokoleń: Andrzej Stasiuk i Janusz Głowacki. Choć wiele ich różni, obaj reprezentują prozę męską, mocną, surową momentami wręcz do granic brutalności. Stasiuk przywiezie do Gdańska swoją najnowszą książkę - powieść "Taksim" - która premierę miała zaledwie kilka dni temu. Głowacki mówić będzie o swym bogatym dorobku, w którym znalazły się zarówno utwory prozatorskie, jak i wiele, wciąż chętnie wystawianych przez teatry, dramatów. 

Najmłodszą literaturę i najnowocześniejsze podejście do promowania czytelnictwa reprezentować będzie para współpracujących ze sobą już od dłuższego czasu artystów: pisarz Daniel Odija i muzyk Marcin Dymiter. Przygotowali oni wspólnie niezwykły projekt "Wypisy z ksiąg różnych" - to prezentowane na żywo literacko-muzyczne słuchowiska, oparte na klasyce literatury powszechnej. Podczas tegorocznej Pory Prozy artyści przedstawią kilkakrotnie pierwszą odsłonę tego cyklu, której podstawą stała się powieść Bohumila Hrabala "Pociągi pod specjalnym nadzorem". Na wszystkie imprezy w ramach tegorocznej Pory Prozy wstęp jest wolny.

Przemysław Gulda
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
7 października 2009
Portrety
Janusz Głowacki

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...