Poranne filozofowanie w Teatrze Polskim

Co to znaczy osiągnąć sukces?

23 stycznia Teatr Polski zaprasza dzieci na Poranek filozoficzny, w którym uczestnicy postarają się znaleźć odpowiedź na pytanie: Co to znaczy osiągnąć sukces?

Poranki filozoficzne w Polskim to nasza propozycja dla najmłodszych widzów. Cykl spotkań edukacyjnych przygotowaliśmy wspólnie z Pracownią Filozoficzną Eureka Joanny Wągiel. Jego celem jest zachęcenie dziecka do samodzielnego myślenia oraz dodanie mu odwagi w zadawaniu trudnych pytań i w domaganiu się odpowiedzi na nie od nas - dorosłych.

Bogatsi o doświadczenia z poprzedniej edycji warsztatów, nadal chcemy zachęcać dzieci do zadawania trudnych pytań i szukania na nie odpowiedzi.

Dzięki rozbudzonej podczas zajęć potrzebie filozofowania dzieci otrzymają narzędzia, które pozwolą im lepiej nazwać i zrozumieć otaczający świat, a tym samym budować swoje poczucie bezpieczeństwa w rodzinie, w kontaktach z dorosłymi, a także w grupie rówieśniczej.

Przyznacie Państwo, że w dzisiejszym świecie coraz trudniej być dorosłym, a co dopiero dzieckiem. Spróbujmy zatem dać naszym dzieciom szansę na zdobycie dodatkowej umiejętności, która może ułatwić im bycie szczęśliwymi dziećmi, a w perspektywie szczęśliwymi dorosłymi.

Serdecznie zapraszam, Andrzej Seweryn

Warsztaty powstają we współpracy z Pracownią Filozoficzną Joanny Wągiel

***

Czy warto filozofować z dziećmi? Jakie są z tego korzyści?

Dyskusja w zbliżonym wiekowo gronie zwiększa swobodę językową, umiejętność koncentracji, zdolność do refleksji, rozwija umiejętności społeczne, wzmacnia poczucie własnej wartości. W dzisiejszym świecie informacja jest niezbędna, aby przetrwać. Ale czy każda?

Chcemy nauczyć dzieci wybierać te niezbędne, chcemy, aby zaczęły się zastanawiać. Media proponują dziś konsumpcyjny model życia, nie unikniemy z nim konfrontacji, dzięki filozofowaniu Twoje dziecko będzie dorastało bardziej świadomie.

Dlatego, że chcesz mieć mądre, twórcze dziecko, zapraszamy. Warsztaty odbywają się w dwóch grupach wiekowych: o godz. 11.00 (5-7 lat), o godz. 12.00 (8-11 lat).

Najbliższe spotkanie 23 stycznia.

***

23 stycznia - Co to znaczy osiągnąć sukces?

Młodsza grupa

Jeż bardzo chciał zawisnąć w powietrzu. Jak słońce. Tyle że nie tak wysoko...

Fragment jednego z opowiadań "Nie każdy umiał się przewrócić" Toona Tellegena zainspiruje dzieci do podjęcia dyskusji na temat sukcesu, kiedy można powiedzieć, że osiągamy sukces? Co to jest sukces? Jakimi kryteriami mierzymy sukces? Jaki kształt ma sukces? Złudzenie sukcesu? Czy warto zatracać się dla sukcesu? Czy autorytety osiągają sukces? Co to znaczy presja sukcesu? Czy brak sukcesu to porażka? Jeśli tak lub nie to dlaczego? Jaki wzór ma sukces? Jeśli coś przychodzi nam łatwo, to czy można nazwać to sukcesem?

Na te, i inne pytania, będziemy się wspólnie starali znaleźć odpowiedź. Poruszmy temat wpływ na własne życie, stoickiej postawy wobec życia, hierarchii wartości.

Info dla Rodziców: Sukces rozumiany jako działanie na najwyższym swoim poziomie, w kierunku spełnienia marzeń i pragnień, przy zachowaniu równowagi między wszystkimi płaszczyznami życia. Sukces związany jest ze szczęściem i sprawiedliwością.

Grupa starsza

Człowiek zajęty najmniej jest zdatny do życia, ponieważ żadna umiejętność nie jest trudniejsza niż umiejętność życia. Biegłych w innych umiejętnościach jest wszędzie wielu, niektóre z nich nawet młodzi opanowali do tego stopnia, że i sami mogliby innych nauczyć.

Fragment "Dialogów" Seneki zainspiruje dzieci do podjęcia dyskusji na temat sukcesu, kiedy można powiedzieć, że osiągamy sukces? Co to jest sukces? Jakimi kryteriami mierzymy sukces? Jaki kształt ma sukces? Złudzenie sukcesu? Czy warto zatracać się dla sukcesu? Czy autorytety osiągają sukces? Co to znaczy presja sukcesu? Czy brak sukcesu to porażka? Jeśli tak lub nie to dlaczego? Jaki wzór ma sukces? Jeśli coś przychodzi nam łatwo, to czy można nazwać to sukcesem?

Na te, i inne pytania, będziemy się wspólnie starali znaleźć odpowiedź. Poruszmy temat wpływ na własne życie, stoickiej postawy wobec życia, hierarchii wartości.

Info dla Rodziców: Sukces rozumiany jako działanie na najwyższym swoim poziomie, w kierunku spełnienia marzeń i pragnień, przy zachowaniu równowagi między wszystkimi płaszczyznami życia. Sukces związany jest ze szczęściem i sprawiedliwością.

*

Informacje i rezerwacje:

Biuro Obsługi Widzów tel. 22 826 49 18, e-mail: rezerwacje@teatrpolski.waw.pl Udział w warsztacie 10 zł/os. Z biletem na spektakle z cyklu "Teatr Polski Dzieciom" 5 zł/os. Liczba miejsc ograniczona. Zapraszamy uczestników warsztatów wejściem służbowym do budynku Teatru, od strony Pasażu Arnolda Szyfmana.

(-)
Materiał Teatru
20 stycznia 2016

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...