Porcari reżyseruje Koltésa

"Walka czarnucha z psami" - reż. Jakub Porcari - Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Spektakl "Walka czarnucha z psami" Bernarda-Marie Koltésa to nowa propozycja Teatru im. L. Solskiego. Dramat o władzy i pożądaniu rozgrywający się w Afryce reżyseruje Jakub Porcari.

Gotowe przedstawienie zobaczymy 16 listopada. Tarnowska premiera będzie jednocześnie polską prapremierą tego tekstu.

Przygotowywana właśnie w tarnowskim teatrze kolejna premiera - inscenizacja dramatu "Walka czarnucha z psami" Bernarda-Marie Koltésa to trzeci i ostatni spektakl realizowany w ramach projektu "Trzy razy pra", dofinansowany przez ministerstwo kultury i zakładający prapremierowe realizacje.

Bernard-Marie Kolts (1948-1989) był francuskim pisarzem, aktorem i reżyserem, jednym z czołowych przedstawicieli francuskiego teatru absurdu i autorem wielu sztuk wywołujących kontrowersje. W wieku 22 lat napisał i wyreżyserował swoją pierwszą sztukę teatralną, ale światowe uznanie przyniosła mu wystawiona w 1985 roku sztuka "Walka czarnucha z psami" - rozpisana na cztery osoby opowieść o władzy i pożądaniu rozgrywająca się w Afryce w drugiej połowie XX wieku. Dramat ten to pokłosie podróży Koltésa do Ameryki Południowej i Afryki, gdzie po raz pierwszy zetknął się z zawłaszczaniem tamtejszych terenów przez kulturę białych.

Spektakl w Tarnowie reżyseruje Jakub Porcari, z którym przeprowadziliśmy publikowany obok wywiad. W przygotowywanej inscenizacji Porcari wykorzysta projekcje filmowe oraz tłumaczone specjalnie na potrzeby tarnowskiej prapremiery zapiski Koltésa.

Spektakl "Walka czarnucha z psami" wystawiony zostanie prapremierowo na scenie underground Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie w sobotę 16 listopada o godz. 18. W przedstawieniu grają: Ireneusz Pastuszak (Horn), Aleksander Fiałek (Cal), Kinga Piąty (Leone) oraz Tomasz Wiśniewski (Alboury).

Dorota Jucha
Temi
14 listopada 2013

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...