Porozmawiaj z "Kłosem"

Pokaz filmu „Kramarz” i spotkanie autorskie z Romanem Kłosowskim

W związku z premierą książki „Z Kłosem przez życie” Prószyński i S-ka oraz Filmoteka Narodowa zapraszają do kina Iluzjon na spotkanie z Romanem Kłosowskim i Jagodą Opalińska, a także na pokaz filmu „Kramarz”

22 maja 2013 w warszawskim kinie ILUZJON w Sali Małej Czarnej (ul. Narbutta 50a) o godz. 19:00 odbędzie się pokaz filmu „Kramarz", a około godz. 20.40 poprowadone przez Michała Chacińskiego spotkanie z Romanem Kłosowskim i Jagodą Opalińską, autorami książki „Z Kłosem przez życie”.

O filmie:
Scenariusz filmu powstał na podstawie powieści Edwarda Kozieła pt. „Wspomnienia wędrownego kramarza”. Edward Chruścik staje przed sądem i opowiada koleje swego życia. Miał ciężkie dzieciństwo, wcześnie stracił rodziców, później musiał pracować, aby zarobić na dom. W czasie okupacji został wywieziony na roboty. Po wojnie najmował się do różnych zajęć, dzięki czemu udało mu się uzbierać znaczną sumę. Właśnie wtedy następuje wymiana pieniędzy i oszczędności Chruścika tracą wartość. Po kilku nieudanych próbach znalezienia sposobu na zarobienie pieniędzy, obiera w końcu kramarstwo. Wędruje po Polsce handlując dewocjonaliami, narażony na niewygody wędrowniczego życia i działania nieuczciwej konkurencji. W końcu pada jej ofiarą – staje przed sądem oskarżony o nielegalny handel. Film Barańskiego to barwny obraz polskiej prowincji okresu PRL-u widziany oczami prostego człowieka w doskonałym wykonaniu Romana Kłosowskiego.

(-)
Materiał organizatora
15 maja 2013

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...