Poruszające doświadczenie

David Krakauer - Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Należy do grona najwybitniejszych współczesnych wykonawców muzyki klezmerskiej. Swą perfekcyjną, wirtuozyjną i oryginalną grą na klarnecie oczarowuje publiczność na całym świecie. W tym roku gościć będzie także w Polsce. 15 czerwca, w ramach V edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej ZACHOR, na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej wystąpi sam David Krakauer.

David Krakauer gościć będzie w Białymstoku po raz pierwszy. Ta szczególna wizyta amerykańskiego artysty i koncert przed wyczekującą go publicznością, towarzyszyć mają inauguracji V edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej ZACHOR na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Organizator cieszącego się już wieloletnią tradycją Festiwalu – Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael prowadzone przez Lucy Lisowską, wraz z dyrektorem Opery i Filharmonii Podlaskiej Roberto Skolmowskim, pragną wspólnie uświetnić program przedsięwzięcia występem artysty światowego formatu.

David Krakauer grę na klarnecie doprowadził do mistrzostwa. Już w latach osiemdziesiątych dał się poznać jako niezwykle utalentowany wykonawca muzyki klezmerskiej, kiedy rozpoczął współpracę z zespołem The Klezmatics. Od tego czasu artysta poszukuje nowych form wyrazu i inspiracji. Odnajduje się doskonale w repertuarze klasycznym, zajmując jednocześnie wyjątkowe miejsce w świecie muzyki klezmerskiej. Jest artystą zakorzenionym w tradycyjnej muzyce ludowej. Zdaniem krytyki światowej, jego twórczość stanowi niezwykle rzadkie połączenie kunsztu i oryginalności. Pasja i talent, którym artysta daje wyraz na swoich koncertach, są za każdym razem zaskakującym i poruszającym doświadczeniem.

David Krakauer współpracuje z zespołami i orkiestrami na całym świecie. Jest stałym gościem najważniejszych międzynarodowych festiwali. Tym razem, na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej wystąpi wraz z muzykami Orkiestry Symfonicznej OiFP. Prowadzenie muzyczne przedsięwzięcia obejmie pierwszy dyrygent białostockich filharmoników – Jakub Chrenowicz.

Koncert z udziałem Davida Krakauera, to pokaz największego muzycznego kunsztu połączonego z pięknem tradycyjnej muzyki żydowskiej.

Joanna Gdowska
Materiały OiFP
13 czerwca 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia