Poruszający performance dokumentalny z Kolumbii

Łaźnia Nowa zaprasza na premierę "Święta niewiniątek"

3 czerwca o godz. 19 na deskach Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie będzie miała miejsce premiera "Święta niewiniątek" - spektaklu zrealizowanego przez Mapa Teatro z Bogoty oraz Hebben am Ufer z Berlina

"Nie ma święta bez wroga" brzmi dziwne hasło jeszcze dziwniejszego święta ulicznego - "Święta niewiniątek", które co roku 28. grudnia odbywa się w Guapi - małym miasteczku na kolumbijskim wybrzeżu Pacyfiku. Święto, pierwotnie wiążące się z tradycją wspominania przez ludność Ameryki Łacińskiej mordu dokonanego na dzieciach w Betlejem, przekształciło się na terenach zamieszkanych przez Afrokolumbijczyków w formę brutalnego karnawału, funkcjonującego na styku wojen gangów narkotykowych, mordów bojówek paramilitarnych i starć partyzanckich. W dniu Święta Niewiniątek (Los Santos Inocentes) po ulicach wędrują przebrani za kobiety mężczyźni, twarze mają ukryte za tanimi maskami jak z horroru i atakują pejczami innych, którzy unikanie wymierzanych im razów traktują jak sport. Często bez sukcesu.

Mapa Teatro - jedna z najbardziej znanych grup teatralnych w Kolumbii - skutecznie krzyżuje zaangażowanie polityczne z praktyką estetyczną, co było doskonale widoczne w spektaklu "Testigo de las Ruinas". W najnowszej produkcji twórcy dokumentują przebieg prawdziwego święta w ramach zainscenizowanej imprezy urodzinowej reżyserki. Z wirtuozerią mieszają muzykę graną na marimbach z nagraniami wideo, a opowiadane historie z wyznaniami brutalnych bojowników paramilitarnych.


Materiały Teatru
13 maja 2011

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...