Porwanie (nie)doskonałe

"Jeśli pragniesz kobiety, to ją porwij" - reż. Alina Moś-Kerger - Teatr Żelazny w Katowicach

W czwartek 18 lipca na Stacji Ligota odbyła się kolejna premiera Teatru Żelaznego pt.: „Jeśli pragniesz kobiety, to ją porwij" w reżyserii autorki spektaklu "Karin Stanek" Aliny Moś-Kerger.

W ubiegłym roku Teatr Żelazny wynajął od kolei zaniedbane pomieszczenia na Stacji Ligota, aby przekształcić je w miejsce, gdzie na co dzień będzie można obcować z kulturą i sztuką. W październiku 2012 roku młody zespół aktorów wystąpił w sztuce pt.: "Ballada o bezpańskiej suce i gołębiu", która spotkała się z serdecznym przyjęciem widzów i przychylnymi recenzjami. Nie dziwi więc fakt, iż w czwartkowy wieczór widownia była pełna.

„Jeśli pragniesz kobiety, to ją porwij" to historia z pozoru nudnego i wiodącego spokojne życie księgowego Adama, który w wolnych chwilach porywa, lub - jak sam to określa - „kolekcjonuje kobiety". Mogłoby się wydawać, że główny bohater funduje uprowadzonym prawdziwą gehennę - jednak nic bardziej mylnego. Porwanie to dla niego prawdziwy rytuał,  posiadający z góry określone zasady. Sznur, starannie nakryty stół, kolor serwetek pasujący do kostiumu kobiety, wytworna kolacja, a po niej kawa i herbata. I czas - tylko trzy godziny, po upływie których przedstawicielce płci pięknej zwracana jest wolność, a Adam może wrócić do ukochanych liczb. Wszystko układa się według planu, aż do chwili, gdy jedna z uprowadzonych zakochuje się w swoim porywaczu i postanawia zagościć w jego życiu na dłużej.

Spektakl Teatru Żelaznego to komedia, która bawi już od pierwszych chwil. Niebanalne dialogi, dowcipy słowne i sytuacyjne sprawiają, że sztuka nie może się nie podobać. Dodajmy do tego mistrzowską grę aktorską młodego zespołu Teatru Żelaznego i mamy przepis na murowany sukces. W postać głównego bohatera wcielił się Piotr Wiśniewski, założyciel Przestrzeni Twórczej Stacja Ligota. Obok niego na scenie wystąpili Alicja Szymkiewicz i Szymon Strużek - aktorzy na co dzień związani z teatrem Gry i Ludzie, a także Joanna Wawrzyńska, współtwórczyni Przestrzeni Twórczej.

„Jeśli pragniesz kobiety, to ją porwij" to sztuka dla każdego. Zabawne perypetie bohaterów pozwalają choć na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości, odprężyć się, uśmiechnąć i zrelaksować.

Urszula Kosiór
Dziennik Teatralny Katowice
20 lipca 2013

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Czarna Maska
Georg Zlabinger
Krzysztof Penderecki - „Czarna Maska”...