Porywacze na Oknie

spotykanie teatru

Od czwartku, w Teatrze Kana zaczyna się pierwsza odsłona tegorocznego festiwalu "Okno - Zbliżenia". Jej hasło przewodnie to "Spotykanie teatru", a jej gwiazdami będą artyści Teatru Porywacze Ciał z Poznania.

Okno realizowane jest przez Teatr Kana od 1997 roku. Cel imprezy to prezentowanie i promowanie różnorodnych nurtów we współczesnym teatrze alternatywnym. W ciągu 14 kolejnych edycji udało się zaprezentować kilkadziesiąt zespołów z całego świata. W ubiegłym roku, zapoczątkowano nową formułę: spotkań tematycznych z wybranymi artystami.

W 2013, w Kanie podczas Okna, przyjrzymy się trzem różnym formacjom - oprócz Porywaczy Ciał, również rosyjskiemu Teatrowi Akhe i wrocławskiej Pieśni Kozła. Każdy z tych zespołów jest swoistym teatralnym buntownikiem, prowokatorem i eksperymentatorem w dziedzinie formy, każdy też mówi własnym językiem.

Od czwartku, w Kanie spotkać można będzie założycieli grupy Porywacze Ciał - Katarzynę Pawłowska i Macieja Adamczyka. Obydwoje poprowadzą specjalistyczne warsztaty reżysersko-aktorskie, spotkania dyskusyjno-filmowe i promocję książki o swoim zespole. Ponadto zaprezentowane zostaną dwa spektakle "OUN" i "Zapis automatyczny"[na zdjęciu] oraz performance "Inwazja Porywaczy Ciał". Według znawców, poznańska formacja, uznawana jest za jedną z najważniejszych niezależnych grup teatralnych w Polsce. W swoich przedstawieniach twórcy mierzą się z mitami pop kultury, kpią z nich, przedrzeźniają je, a jednocześnie pokazują jak dalece są przez nie ukształtowani.

Okno potrwa trzy dni (czwartek - sobota). Spektakle zaplanowane są na godz. 19. Bilety, w cenie 15 i 20 złotych są do kupienia w Piwnicy Kany codziennie, od godz. 15. Więcej informacji znaleźć można na internetowej stronie Teatru Kana.

(-)
Kurier Szczeciński online
2 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia