Pospolite ruszenie w sprawie opery

"Tosca" - reż. Tomasz Man - Opera Lubelska w Lublinie - 2023-09-22

Tytułowa Tosca rezygnuje, a Cavaradossi dostaje SMS, że zrezygnowano z niego.

Pospolite ruszenie w sprawie opery. Tytułowa Tosca rezygnuje, a Cavaradossi dostaje SMS, że zrezygnowano z niego.

Rozpoczęły się próby do opery „Tosca" Giacoma Pucciniego. Według planu, spektaklem tym ma być zainaugurowana działalność Opery Lubelskiej (wcześniej Teatr Muzyczny). Wydaje się jednak, że na niecały miesiąc przed premierą (22 i 23 września) nie wszystko przebiega zgodnie z planem: z obsady wykruszają się kolejne nazwiska, a koszty premierowego spektaklu nie są znane.

- Brakuje pracowników etatowych, jest chaos organizacyjny. Altowiolistka, która została doangażowana z zewnątrz zrezygnowała, bo narzekała na warunki, została zakwaterowana w hostelu i to przeważyło – mówi nam anonimowo osoba pracująca przy „Tosce".

To nie wszystko. W ogłoszonej na początku lipca obsadzie opery Pucciniego wśród odtwórczyń tytułowej roli anonsowanych przez Teatr Muzyczny mogliśmy zobaczyć m. in. sopranistkę Jolantę Wagner. Ale śpiewaczka w mediach społecznościowych właśnie poinformowała, że w sali operowej CSK się nie pojawi.

- Drodzy melomani i przyjaciele. W związku z licznymi zapytaniami o termin spektaklu "Tosca" z moim udziałem w Operze Lubelskiej, pragnę poinformować, że nie biorę udziału w w/w tytule, ale całemu zespołowi życzę powodzenia" – napisała Jolanta Wagner. Dlaczego zrezygnowała? - Z powodów osobistych – powiedziała „Kurierowi".

W roli Maria Cavaradossiego nie zobaczymy natomiast Sławomira Naborczyka. Ale to nie on zrezygnował, tylko zrezygnowano z niego. Dlaczego?

- Dostałem SMS-em informację z prywatnego numeru od kadr Teatru, iż rezygnują z mojej osoby, jak tylko przekazałem sprawę prowadzenia tego kontraktu mojemu agentowi. Agent napisał do nich maila, że chcemy umowę i wtedy zaczęły się problemy – mówi Naborczyk. Co ciekawe Sławomir Naborczyk, współpracujący teraz m.in. z Operą Krakowską, do niedawna związany był właśnie z lubelskim Teatrem Muzycznym, ale w marcu 2023 r. odszedł. - Moje odejście było efektem intryg – wyjaśnia Naborczyk.

Pierwotnie w obsadzie widniało również nazwisko Rafała Bartmińskiego, ale jego również ostatecznie nie zobaczymy pod koniec września w CSK. Roszady w obsadzie na 3 tygodnie przed premierą bulwersują melomanów. - Do tej pory nie jest wiadomo jaka jest obsada w każdy dzień. Część osób jednak kupuje bilet że względu na obsadę a nie na tytuł. Czy już wiadomo jaka jest obsada poszczególnych spektakli? Na początku był podany Rafał Bartmiński ale już z obsady zniknął – brzmi wpis pod postem anonsującym „Toskę" na profilu Opery Lubelskiej. - Pani Lendzion uwielbia podkreślać w swoich wystąpieniach publicznych, że jej Teatr jest tak świetny, że odwiedzają go widzowie z innych miast, w tym z Warszawy. Ale my jeździmy na konkretne nazwiska, nie tytuły. Niestety, Lublin nie potrafi uszanować widzów. Do ostatnich chwil ukrywa obsady z podziałem na dni, trzeba się własnymi "kanałami" dowiadywać, na kiedy najlepiej kupić bilet. A i tak w ostatniej chwili można się srogo rozczarować - to z kolei wpis fana opery zamieszczony na profilu "Kuriera Lubelskiego".

Nie wiemy zatem, jakie ostatecznie nazwiska zobaczymy 22 i 23 września na premierze opery Pucciniego, ale nie wiemy także ile opera będzie kosztowała. Zapytaliśmy w trybie dostępu do informacji publicznej (na pytanie „bez trybu" nam nie odpowiedziano) dyrektor Opery Lubelskiej, Kamilę Lendzion o to, jakie środki zostały zarezerwowane na produkcję "Toski" (z wyszczególnieniem skąd będą pochodziły pieniądze i ile zostanie przeznaczone na poszczególne elementy produkcji: wynagrodzenie artystów, scenografia, itp.).

- Dostęp do informacji publicznej dotyczy wyłącznie prawa do zapoznania się z informacją już przez instytucję posiadaną w istniejącej lub przetworzonej formie, nie reguluje natomiast uprawnień do żądania informacji, która nie istnieje i którą organ miałby dopiero wytworzyć – brzmi odpowiedź Kamili Lendzion.

Michał Dybaczewski
Kurier Lubelski
2 września 2023
Portrety
Tomasz Man

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Czarna Maska
Georg Zlabinger
Krzysztof Penderecki - „Czarna Maska”...