Postaw krzyżyk i wybierz sztukę na afisz

2. Konkurs Małych Form Dramaturgicznych 1-2-3

Rzecz o rozmowach kwalifikacyjnych, szołbiznes od kuchni, a może damsko - męskie rozterki miłosne? Którą z jednoaktówek chcielibyście zobaczyć na scenie w premierowym spektaklu? Czas na decyzję: 10 listopad. Miejsce: Teatr Dramatyczny

Bo to właśnie tam ludzie teatru po raz drugi oddadzą władzę w ręce widzów. I to publiczność zdecyduje, który z czterech wybranych przez jury tekstów (a nadesłanych na II Konkurs Małych Form Dramaturgicznych 1-2-3) trafi do stałego teatralnego repertuaru. Jest jednak pewna nowość. Wstępne inscenizacje zobaczyć będzie można w wykonaniu amatorów, trzydziestu uczestników warsztatów "Środki Teatralne", które odbywały się w teatrze przez cały październik. Nad wstępnymi inscenizacjami finałowych sztuk pracowała z uczestnikami warsztatów dwójka reżyserów: Krzysztof Zemło i Piotr Zimiewicz. Dla obydwu praca była nie lada doświadczeniem, a i uczestnicy doskonale wiedzieli, o co toczy się stawka. Ucząc się aktorstwa od podstaw, jednocześnie dwoili się i troili na warsztatach, by sztuki jak najlepiej "sprzedać" właśnie w najbliższy wtorek przybyłej na spektakle widowni. Denerwować się będą na pewno nie lada (w końcu to ich sceniczny debiut!), wesprzyjcie więc ich gorącymi oklaskami.

Finałowe teksty, które będzie można ocenić to cztery (wybrane spośród 125 nadesłanych przez 77 autorów) jednoaktówki. Powstałe wedle zasady - 1-2-3: jeden akt, dwóch aktorów, trzy rekwizyty. Zaprezentowane zostaną: "Wisielec" Marleny Hermanowicz (reżyseria Krzysztof Zemło), "Rozmowa kwalifikacyjna" debiutanta, białostoczanina Igora Karpiuka (reż. Krzysztof Zemło) oraz "Szołbiznes" Piotra Bulaka (reż. Piotr Ziniewicz) i "Horoskop miłosny" wielokrotnie docenionego Jacka Milczanowskiego (reż. Piotr Ziniewicz). Udział w pokazie jest bezpłatny, ale w kasie trzeba odebrać wejściówki (jedna osoba może wziąć tylko jedną), która jest jednocześnie kartą do głosowania.

Konkurs, który debiutował dwa lata temu był dla ludzi teatru wielką niewiadomą. Dziś nikt już nie dziwi się ogromnej frekwencji zarówno nadesłanych tekstów, jak i chętnej do zobaczenia gali finałowej konkursu. Dla przypomnienia trzeba tylko dodać, że pierwszy wybrany przez publikę spektakl "Trzy razy łóżko" Jana Jakuba Należytego podczas 60rezerwowanych na dwa miesiące wcześniej przedstawień obejrzało 8,5 tys. widzów!

Teatr Dramatyczny, wt., godz. 18

Aneta Dzienis
Gazeta Wyborcza Białystok
6 listopada 2009

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia

12. Festiwal Sztuk Alt...
Paweł Wrona
Odkrywanie świata sztuk alternatywnyc...