Postawiłem na nieznany teatr

25. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta

«W weekend ma festiwalu Malta "rządziła" muzyka. W sobotnie popołudnie na placu ludzie tańczyli a wieczorem słuchali muzyki. Podobnie było w piątek i w niedzielę. Z tych propozycji wybrałem teatr, spektakl zespołu, którego nie znałem - Dilemma.

"Coś niecoś" to kameralny spektakl inspirowany dramatem Tadeusza Różewicza "Świadkowie albo nasza mała stabilizacja". Różewicz ma szczęście do Malty. Pamiętam doskonale spektakl Piotra Kruszczyńskiego "Odejście Głodomora" grany w M1. Reżyser miał fantastyczny pomysł, aby zagrać ten dramat w świątyni komercji, jaką jest galeria handlowej. A było to w roku 2002, kiedy nikt nie mówił o kryzysie, kiedy Polacy szaleli w galeriach handlowych...

Grażyna Wydrowska, bo to ona kryje się za tajemniczą nazwą grupy teatralnej, wybrała kameralną salkę w Republice Tłusta Langusta, aby w niej rozegrać dramat Tadeusza Różewicza a właściwie wariacje na jego. Po kilku minutach trwania spektaklu poczułem się dwadzieścia lat młodszy. Przypomniały mi się spektakle Teatru Wierzbak, które Grażyna Wydrowska współtworzyła. Przypomniał mi się ich specyficzny ruch, zupełnie inny sposób traktowania przedmiotu na scenie (adresatem produkcji Teatru Wierzbak były przede wszystkim dzieci), inne podejście do słowa.

"Coś niecoś" to strumień minimalistycznych etiud, spotkanie kobiety i mężczyzny, którzy porozumiewają się bez słów. Wystarczą im gesty, drobne ruchu... Ale tak do końca nie wiemy, czy za takim rodzajem kontaktu skrywa się pełne porozumienie, czy może raczej nuda i rutyna długotrwałego związku. W tym spektaklu nic nie jest jednak oczywiste i pewne. Jedno co uderza widza, to przede wszystkim potrzeba bliskości kobiety i mężczyzny, potrzeba poczucia bezpieczeństwa obojga bohaterów, a w rzeczywistości nam - publiczności.

Grupa Dilemma ma charakter nieformalny. Aktorzy - Magdalena Skrzypczak i Dominik Chambers - są bardzo naturalni i przekonujący w swoich odruchach. Szkoda tylko, że w tej naturalności bywają chwilami niesłyszalni.

***

Malta Poznań - poniedziałek

Aktywność na wolności - godz. 10, plac Wolności (zajęcia sportowo-rekreacyjne)

Obrazy Przejściowe - godz. 12, Dworzec PKP

Encyklopedia współczesności - godz. 13, plac Wolności

Rimini Protokoll - "Europa w twoim domu" - godz. 21, indywidualny kontakt z posiadaczami biletów

Design sąsiedzki - godz. 18, plac Wolności (warsztaty)»

Stefan Drajewski
Polska Głos Wielkopolski online
16 czerwca 2015
Teatry
Teatr Dilemma

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia