Powieść Twardocha wg Marciniak w Śląskim

"Morfina" - reż. Ewelina Marciniak - Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

Spektakl powstaje w cyklu "Śląsk święty / Śląsk przeklęty". Konstanty Willemann, warszawiak o śląskich korzeniach, dla którego w życiu liczy się co innego, niż Bóg, honor i ojczyzna Cynik, łajdak, niewierny mąż i brutalny kochanek. Uzależniony od morfiny bon-vivant, który próbuje odnaleźć swoją tożsamość w dekadencko rozpadającym się świecie. Czy jest coś winien Polsce? Co dla niego znaczy Śląsk? Czy poza narkotycznym delirium istnieje dla niego jakiś realny świat? Czy są jeszcze jakieś wartości, dla których można oddać życie?

Ewelina Marciniak i Szczepan Twardoch. Dwie silne osobowości. Dwoje niepokornych twórców. Ona - laureatka prestiżowych reżyserskich nagród (m.in. XI Festiwal Prapremier, 18. Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej). On - z Paszportem Polityki, nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Pomiędzy nimi: "Morfina", czyli najgłośniejsza polska powieść ostatnich lat. Co wyniknie z tej konfrontacji?

Spektakl powstaje w cyklu "Śląsk święty / Śląsk przeklęty", zainicjowanym w sezonie 2013/2014. Po uzyskaniu zgody Szczepana Twardocha na prapremierę w Katowicach, dyrektor Robert Talarczyk rozmawiał z kilkoma reżyserami, ostatecznie podejmując decyzję, że sztukę zrealizuje Ewelina Marciniak, młoda reżyserka, która debiutowała zaledwie cztery lata temu.

GALERIA SZYB WILSON

Katowice, ul. Oswobodzenia 1

(-)
Materiał Teatru
7 listopada 2014

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia