Powołają Radę Artystyczną przy teatrze

gotowa jest lista osób, które tworzyć mają Radę Artystyczną Teatru Solskiego

Gotowa jest lista osób, które tworzyć mają Radę Artystyczną Teatru Solskiego. W jej składzie znajdą się m.in. aktorzy tarnowskiej sceny oraz Michał Smolis, związany z warszawskim Teatrem Syrena.

Zgodnie ze statutem obowiązującym w Tarnowskim Teatrze dyrektor może powołać radę artystyczną, ale nie musi. Po co właściwie taka rada?

- Jest ciałem doradczym, opiniującym, ale nie decydującym o doborze repertuaru - to należy już do dyrektorów artystycznego i naczelnego. Rada czasami bywała traktowana jako swoisty wentyl bezpieczeństwa i tworzyły ją osoby związane z teatrem lub zapraszano stale współpracujących reżyserów. To ostatnie rozwiązanie nie zawsze dobrze się kończy, bo bywa, że dominują w repertuarze spektakle tych właśnie reżyserów. Mamy już przygotowaną propozycję nowego składu rady artystycznej teatru, wymaga on jeszcze uzgodnienia z prezydentem Tarnowa i zapewne stanie się to przed końcem sezonu - mówi dyrektor Rafał Balawejder

Radę artystyczną tworzyć będą Matylda Baczyńska (aktorka), Anna Wakulik (kierownik literacki), Tomasz Piasecki (aktor), Marcin Hycnar (tarnowianin, aktor filmowy i teatralny, związany z warszawskimi teatrami) oraz Michał Smolis (kierownik literacki w Teatrze Syrena w Warszawie)

- Nie ma tu głośnych nazwisk, ale nie o to chodziło. Bardziej o ludzi, w dużej mierze młodych, z którymi możemy się spotkać kilka razy w roku i porozmawiać, wymienić opinie o sztukach granych w wielu miastach, a zwłaszcza w warszawskich teatrach. To w stolicy widać odbicie tego, co dzieje się w teatralnej Polsce, jakie przedstawienia cieszą się zainteresowaniem publiczności - dodaje Rafał Balawejder.

Przypomnijmy tylko, że w składzie rady, którą powołał w 2006 roku ówczesny dyrektor Wojciech Markiewicz, byli m.in.: Jan Polewka (reżyser, scenograf), Krzysztof Miklaszewski (scenarzysta, reżyser), Jerzy Bończak (aktor, reżyser). Jego następca Edward Żentara nie popierał tworzenia rady artystycznej, uważając, że jest wystarczająco doświadczonym aktorem i reżyserem, by decyzje o doborze repertuaru podejmować samodzielnie. Ale zaznaczał też, że decyzje te konsultował z aktorami, dyrektorami innych teatrów, reżyserami.

Dorota Jucha
Temi
23 maja 2013

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...