Powołają Radę Artystyczną przy teatrze

gotowa jest lista osób, które tworzyć mają Radę Artystyczną Teatru Solskiego

Gotowa jest lista osób, które tworzyć mają Radę Artystyczną Teatru Solskiego. W jej składzie znajdą się m.in. aktorzy tarnowskiej sceny oraz Michał Smolis, związany z warszawskim Teatrem Syrena.

Zgodnie ze statutem obowiązującym w Tarnowskim Teatrze dyrektor może powołać radę artystyczną, ale nie musi. Po co właściwie taka rada?

- Jest ciałem doradczym, opiniującym, ale nie decydującym o doborze repertuaru - to należy już do dyrektorów artystycznego i naczelnego. Rada czasami bywała traktowana jako swoisty wentyl bezpieczeństwa i tworzyły ją osoby związane z teatrem lub zapraszano stale współpracujących reżyserów. To ostatnie rozwiązanie nie zawsze dobrze się kończy, bo bywa, że dominują w repertuarze spektakle tych właśnie reżyserów. Mamy już przygotowaną propozycję nowego składu rady artystycznej teatru, wymaga on jeszcze uzgodnienia z prezydentem Tarnowa i zapewne stanie się to przed końcem sezonu - mówi dyrektor Rafał Balawejder

Radę artystyczną tworzyć będą Matylda Baczyńska (aktorka), Anna Wakulik (kierownik literacki), Tomasz Piasecki (aktor), Marcin Hycnar (tarnowianin, aktor filmowy i teatralny, związany z warszawskimi teatrami) oraz Michał Smolis (kierownik literacki w Teatrze Syrena w Warszawie)

- Nie ma tu głośnych nazwisk, ale nie o to chodziło. Bardziej o ludzi, w dużej mierze młodych, z którymi możemy się spotkać kilka razy w roku i porozmawiać, wymienić opinie o sztukach granych w wielu miastach, a zwłaszcza w warszawskich teatrach. To w stolicy widać odbicie tego, co dzieje się w teatralnej Polsce, jakie przedstawienia cieszą się zainteresowaniem publiczności - dodaje Rafał Balawejder.

Przypomnijmy tylko, że w składzie rady, którą powołał w 2006 roku ówczesny dyrektor Wojciech Markiewicz, byli m.in.: Jan Polewka (reżyser, scenograf), Krzysztof Miklaszewski (scenarzysta, reżyser), Jerzy Bończak (aktor, reżyser). Jego następca Edward Żentara nie popierał tworzenia rady artystycznej, uważając, że jest wystarczająco doświadczonym aktorem i reżyserem, by decyzje o doborze repertuaru podejmować samodzielnie. Ale zaznaczał też, że decyzje te konsultował z aktorami, dyrektorami innych teatrów, reżyserami.

Dorota Jucha
Temi
23 maja 2013

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...