Powołano go bez konkursu

Redbad Klynstra-Komarnicki dyrektorem Teatru im. Juliusza Osterwy

Redbad Klynstra-Komarnicki, reżyser i aktor znany z takich produkcji jak "Smoleńsk" czy "Na dobre i na złe", a także ze spektakli Krzysztofa Warlikowskiego ("Oczyszczeni", "Krum", "Kabaret warszawski") oficjalnie został dziś dyrektorem Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Placówka ta podlega samorządowi województwa lubelskiego. Jego kadencja potrwa przez pięć sezonów artystycznych, do 2026 r. Został wybrany bez konkursu.

- Redbad Klynstra-Komarnicki oficjalnie dyrektorem Teatru im. Juliusza Osterwy
- Wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski poinformował dziś podczas konferencji prasowej, że od 1 września dyrektorem Teatru im. Osterwy będzie Redbad Klynstra-Komarnicki, który przez ostatni rok był pełniącym obowiązki szefa tej placówki. - Na stanowisko dyrektora wybrano go bez konkursu. Jego kadencja potrwa do 31 sierpnia 2026 r.

"Bardzo trudno było znaleźć tak dobrego kandydata na dyrektora teatru. Ta współpraca była i jest wzorowa. Jest synergia między Urzędem Marszałkowskim, departamentem kultury i teatrem poprzez pana dyrektora. Po tym »okresie próby« nie mieliśmy wątpliwości, że to jest osoba, której szukaliśmy" – zaznaczył Wojciechowski.

Wicemarszałek powiedział, że Zarząd Województwa zwrócił się wcześniej do Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu o wyrażenie zgody na powołanie Klynstry-Komarnickiego na stanowiska dyrektora bez przeprowadzenia konkursu. Przypomniał, że minister wyraził zgodę biorąc pod uwagę "pozytywne opinie wyrażone przez związki zawodowe i stowarzyszenia".

"Ktokolwiek nie objąłby tego stanowiska, musiałby być przygotowany na ataki, że został PiS-owskim komisarzem. W moim przypadku było łatwiej, bo i tak jestem uważany za »tego PiS-owca«" - mówił Klynstra-Komarnicki na początku roku w rozmowie z Tomaszem Kowalewiczem dla "Gazety Wyborczej".

Podsumowania
Podczas konferencji Klynstra-Komarnicki podsumował miniony rok na stanowisku p.o. dyrektora. Wskazał, że istotne w ostatnim czasie pandemii była kwestia ucyfrowienia teatru, "by móc dotrzeć do widza mimo zamknięcia".

"Należymy teraz do grona dwudziestu kilku teatrów w Polsce, które posiadają w tej chwili platformę VOD. Zrealizowaliśmy cztery spektakle online, w tym jedną premierę" – przypomniał.

Dodał, że w zakupiono również nowy sprzęt akustyczny i przeprowadzono remont wentylacji głównej sceny, a także pozyskano blisko milion złotych dotacji ministerialnych na edukację kulturalną, artystyczną i wydarzenia dla dzieci i młodzieży.

Nowy dyrektor odniósł się również do planów na przyszłość: wymienił m.in. rewitalizację budynku teatru, na którą do tej pory pozyskano 80 mln zł środków unijnych. Zapowiedział dwie premiery do końca roku – "Damy Kameliowej" w reż. Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy oraz "Historii teatru w praktyce" w reż. Klaudii Hartung-Wójciak. "Współpracę z nami zapowiedziała również znakomita reżyserka Agnieszka Glińska. Premiera spektaklu na początku przyszłego roku" – dodał.

Redbad Klynstra-Komarnicki (ur. 4 maja 1969 r. w Amsterdamie) jest aktorem i reżyserem. W 1994 r. ukończył studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. W latach 2001–06 był związany z Teatrem Rozmaitości w Warszawie, jest członkiem zespołu Nowego Teatru w Warszawie. Przez pięć lat pełnił funkcję dyrektora artystycznego festiwalu Nowe Epifanie – obejmującego spektakle teatralne, koncerty i projekcje filmów – organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

Pod koniec lipca 2019 r. Klynstra-Komarnicki zamieścił na Twitterze wpis, który wywołał prawdziwą burzę: "Czy w PL pedofile są częścią LGBT+, czy nie? Kto czuje się kompetentny odpowiedzieć?".

Kilka dni później aktor stracił pracę w serialu "Na dobre i na złe", w którym występował od 2007 r. Grał anestezjologa i ordynatora oddziału anestezjologii i intensywnej terapii. Jak podkreślił w rozmowie z Onetem, po zwolnieniu z serialu miał poczucie, że ktoś próbuje wywołać konflikt, "napuścić, mówiąc ogólnie, katolików na środowisko LGBT+ i na odwrót".

"Katolicy mają obowiązek miłości bliźniego, więc z gruntu nie powinni być agresywni. LGBT+ ma jasny cel i te osoby muszą walczyć o swoje prawa. Jeśli dzieją się rzeczy, prowokujące do rękoczynów, to jest to spowodowane przez kogoś, kto ma jakiś inny cel"

"W Polsce jest tak: Zadaj niewłaściwe pytanie. Zalewa Cię hejt. Media robią z ciebie Homofoba. Serial na tej podstawie wypowiada Ci pracę. Agencja aktorska nie wytrzymuje presji i po paru dniach też wypowiada współpracę. Czy ktoś tu jest ze mną na wojnie?" – pytał aktor na Twitterze.

Redbad Klynstra-Komarnicki znany jest również z ról w m.in. filmie "Smoleńsk", serialach "Komisarz Alex" i "Ojciec Mateusz". Od 2017 r. jego żoną jest aktorka Emilia Komarnicka, z którą ma syna.

(-)
Onet.Kultura
2 września 2021

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia