Powrót Ewy Pałuskiej

"Twórcy obrazów" - reż. Szymon Kuśmider - Teatr S. Jaracza w Olsztynie

Na deski Teatru Jaracza powraca Ewa Pałuska - świeżo upieczona mama. Wystąpi Ona w roli młodej, aroganckiej aktorki Tory Teje, w spektaklu Pera Olova Enquista "Twórcy obrazów" w reżyserii Szymona Kuśmidera. Dotychczas rolę tę grała, gościnnie występująca w naszym teatrze, Karolina Honchera. Ewie partnerują: Irena Telesz, Maciej Mydlak i Marcin Kiszluk

HTML clipboard Enquist zasłynął z dramatów opartych na biografiach znanych Skandynawów, m.in.: Augusta Strindberga i Hansa Christiana Andersena.

„Twórcy obrazów” mają tu szczególne znaczenie, mówią bowiem o artystach działających na styku różnych sztuk: literatury, filmu i teatru. Jak zwykle u Enquista rzecz nie dotyczy encyklopedycznych danych o życiu bohaterów, lecz stanowi pretekst do swoistej psychodramy, w czasie której ujawniają się namiętności i kompleksy postaci.

Sztuka jest historią spotkania noblistki Selmy Lagerlőf oraz młodziutkiej aktorki Teatru Królewskiego w Sztokholmie – Tory Teje. Dochodzi do zderzenia pozornie skrajnych osobowości i biografii. Lagerlőf jest stateczną i pomnikową osobą, jej artystyczna droga dobiega końca, za to impulsywna Tora Teje ma przed sobą całą przyszłość. Spotkanie przeradza się w otwarty pojedynek, mający rozjaśnić mroczne tajemnice z przeszłości Selmy.

Enquist uzyskuje tym samym efekt lustra, w którym przeglądają się kobiety, rozpoznając pokrewne doświadczenia.

(-)
Materiały Teatru
3 marca 2010

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...