Powrót "Hamleta" i Aleksandra Krupy, Jerzy Trela w nowym monodramie

nowy sezon teatralny - Scena STU

Teatr Scena STU kolejny raz opublikował program na cały sezon. Pojawi się w nim kilka intrygujących premier, jak i nowa wersja niegdyś granego z wielkim powodzeniem "Hamleta"

To będzie sezon dla nas szczególny, otwiera bowiem "okres intensywnej pięcioletniej pracy, który zakończy się 20 lutego 2016 roku obchodami 50-lecia istnienia Teatru STU" - pisze w publikacji Krzysztof Jasiński. Przypomnijmy, ogłosił, że wtedy, po półwieczu, odejdzie z teatru, który stworzył. Wcześniej wystawi tryptyk Wyspiańskiego, czyli "Wesele", "Wyzwolenie" i "Akropolis".

Atrakcyjnie zapowiada się sezon najbliższy. Już w listopadzie powróci na afisz hit tej sceny sprzed dekady, czyli Szekspirowski "Hamlet" w nowej realizacji Krzysztofa Jasińskiego.

W tym samym miesiącu premiera "Księżyca i magnolii" Rona Hutchinsona w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej. To żartobliwa opowieść o kulisach powstania legendarnego dziś filmu "Przeminęło z wiatrem". W obsadzie Krzysztof Globisz na zmianę z Olafem Lubaszenką, Szymon Bobrowski, Szymon Kuśmider i Barbara Kurzaj.

Po sukcesie monodramu "Rozmowy z diabłem. Wielkie kazanie księdza Bernarda" Jerzy Trela ponownie stanie samotnie na scenie, tym razem jako "Wielki John Barrymore", jeden z największych aktorów szekspirowskich XX wieku, sybaryta, wielbiciel kobiet i alkoholu, hulaka i birbant, ale i dżentelmen. Premiera w marcu.

Tego wybitnego aktora będzie można też oglądać w granym od minionego sezonu zabawnym spektaklu "O psychiatrach, psychologach i innych psycholach", w liczących już dwa lata "Wariacjach Tischnerowskich", jak i cieszącej się powodzeniem od 2004 roku "Zemście", w której wcieli się w rejenta Milczka. W obsadzie pojawią się też Daniel Olbrychski - jako Raptusiewicz, Jerzy Nowak jako Dyndalski, a także Aleksander Krupa. To, przypomnijmy, aktor Teatru STU z drugiej połowy lat 70., który później objawił się w wielu znanych amerykańskich filmach. Opowiada o nich w wywiadzie zamieszczonym w omawianej publikacji (szkoda, że tak źle napisanym). Zagra również rolę Kenta w "Królu Learze", w którego wciela się, w dublurze, Daniel Olbrychski (rozmowa z nim również w programie).

Tak więc proponuje Scena STU kilkanaście spektakli, a zacznie sezon, 16 września, komedia "Kogut w rosole"; ona też go zakończy - 2 lipca. Bilety na cały sezon można już zamawiać na stronie: www.scenustu.com.pl.

(mk)
Dziennik Polski
30 sierpnia 2011

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...