Powrót niewiernej siostry

"Lekkomyślna siostra" Teatr Narodowy

Sztuka napisana w 1907 roku przez Włodzimierza Perzyńkiego to historia rodziny Topolskich. Ponad 100 lat temu obnażała zakłamaną mieszczańską moralność, dziś można ją traktować jak uniwersalną opowieść o ludziach, którzy niezależnie od czasów tak samo kochają, boją się i walczą ze swoimi demonami.

- Tu nie ma podziału na postaci czarne i białe. Wszyscy są skomplikowani, mają własne problemy – mówi Ewa Konstancja Bułhak. – Mówimy przede wszystkim o człowieku. Mam nadzieję, że nasze przedstawienie zostawia furtkę widzowi. Sam może wybrać, która postawa i sposób myślenia są mu bliższe.

Tytułową bohaterką sztuki Perzyńskiego jest Maria. Kobieta, która porzuciła męża Władysława Topolskiego, rocznego synka i uciekła do Wiednia, by związać się z bogatym arystokratą. Po jakimś czasie wraca do Warszawy, wywołując poruszenie wśród krewnych obawiających się o dobre imię rodziny. Nastawienie braci Marii Henryka Janka oraz szwagierki Heleny zaczyna się zmieniać, gdy okazuje się, że lekkomyślna siostra odziedziczyła po zmarłym kochanku ogromny spadek.

– Maria wybiera wolność. Natomiast grana przeze mnie Helena bardzo by chciała zrobić podobny krok – dodaje Ewa Konstancja Bułhak. – Jest głęboko nieszczęśliwa, ale nie potrafi decydować o sobie, nigdy nie zdecyduje się na korzystanie z wolności. Dlatego tak nienawidzi Mańki. W niej widzi to, czego sama nigdy nie będzie mieć.

Porzuconego, zdradzonego męża Władysława zagra Zbigniew Zamachowski. – Odbiegamy od stereotypu pokazywania Władzia jako nieudacznika, filozofa, niepotrafiącego utrzymać tego związku – powiedział aktor. – Gram tę postać trochę inaczej, mam nadzieję z zaskakującą puentą.

Reżyserka Agnieszka Glińska przeniosła akcję spektaklu z początku XX wieku w lata 30. – Myślę, że to rozpięcie między pierwszą a drugą wojną światową powinno wzbogacić tę historię o dodatkowy wymiar – dodaje Zamachowski.

Twórcy spektaklu zadbali o stylowe kostiumy i scenografię. Ale największą atrakcją będzie oglądanie na scenie reżyserki, która rolą Marii powraca po latach do aktorstwa. – To szalenie trudne być równocześnie reżyserem i aktorem. Ale myślę, że Agnieszka wychodzi z tego obronną ręką – przyznaje Zamachowski.

Lekkomyślna siostra, sztuka Włodzimierza Perzyńskiego, reż. Agnieszka Glińska, wyk. Agnieszka Glińska, Krzysztof Stelmaszyk, Ewa Konstancja Bułhak, Teatr Narodowy, pl. Teatralny 1, bilety: 50 zł, rezerwacje: tel. 022 692 06 04, premiera: sobota (14.02), godz. 19.30; spektakle: niedziela (15.02) – czwartek (19.02), godz. 19.30

Julia Rzemek
Rzeczpospolita
14 lutego 2009

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia