Powrót piekielnego kankana

"Orfeusz w piekle" Gliwicki Teatr Muzyczny

Gliwicki Teatr Muzyczny wznawia jeden ze swoich największych operetkowych przebojów

Orfeusz i Eurydyka, znudzeni sobą, rozpaczliwie szukają sposobów na wymknięcie się z sideł dawno zwietrzałego małżeństwa. Kłopot w tym, że Los przeznaczył im role namiętnych kochanków aż po grób, a nawet daleko poza grób. Ale nic to – dzięki operetkowo-mitologicznej intrydze, Eurydyka wkrótce już może osobiście zweryfikować pogłoski o przyjemnościach, z jakimi wiąże się pobyt w roztańczonym piekle, czyli Hadesie. Niestety, jak się okazuje, ani piekielne rozkosze nie są takie rozkoszne, jak mogłoby się wydawać, ani Los nie ma zamiaru dać za wygraną. Co ostatecznie skutkuje wizytacją Zeusa w piekle oraz całą lawiną operetkowych nieporozumień.

Premiera gliwickiego Orfeusza w piekle odbyła się w 1998 roku. Spektakl wyreżyserował nieodżałowanej pamięci Marcel Kochańczyk, autor sukcesów największych muzyczno-teatralnych inscenizacji na Śląsku. Kierownictwo muzyczne objął Maciej Niesiołowski, w partii Jowisza wystąpił Stanisław Ptak, a w pozostałych rolach gwiazdy polskiej opery i operetki.

W wznowieniu Orfeusza w piekle w partii Eurydyki wystąpi Anita Maszczyk, a jako Jowisz pojawi się Michał Musioł. Orkiestrę Gliwickiego Teatru Muzycznego poprowadzi Maciej Niesiołowski. Opiekę artystyczną nad wznowieniem objął dyrektor GTM, Paweł Gabara. Spektakl w marcu 2009 roku zostanie pokazany w warszawskiej Sali Kongresowej.

Zapraszamy ponownie na jedną z najzabawniejszych operetek w dziejach gatunku, na cudowne arie i duety mistrza paryskich teatrzyków oraz na piekielny galop, czyli niezapomnianego Offenbachowskiego kankana, który właśnie w tej operetce pojawił się po raz pierwszy na teatralnej scenie!

(-)
Materiały Teatru
16 lutego 2009

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia