Powrót Wieloryba

"Wieloryb The Globe" - reż. Eva Rysova - Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

Spektakl Mateusza Pakuły w reżyserii Evy Rysovej powraca na scenę Teatru Starego w Lublinie. Krzysztof Globisz jako tytułowy WIELORYB – wielki płetwal wyrzucony na brzeg oceanu. Zuzanna Skolias i Marta Ledwoń jako działaczki Greenpeace'u, które próbują go ratować, polewają go wodą i śpiewają mu piosenki. Ale kto tu komu i w czym pomoże, to się jeszcze okaże.

"Wieloryb. The Globe" to tekst dedykowany Krzysztofowi Globiszowi. Po udarze mózgu aktor wciąż jest w trakcie rehabilitacji, dzięki której stopniowo pokonuje paraliż i afazję. "Szukamy słów wspólnie z Krzysztofem" – mówi Eva Rysova o pracy nad spektaklem. Spektakl powstał w koprodukcji Teatru Starego w Lublinie z Teatrem Łaźnia Nowa z Krakowa i po raz pierwszy został pokazany publiczności 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia 7-go grudnia 2016 r.

Twórcy spektaklu otrzymali Nagrodę Specjalną miesięcznika „Teatr" 2017 dla „sztuki o unikalnej wartości artystycznej i humanistycznej".

Krótka historia powstawania spektaklu
Eva Rysová była asystentką Globisza przy dyplomie "Elektra" rocznika aktorskiego Zuzanny Skolias i Marty Ledwoń – aktorek grających teraz w spektaklu "Wieloryb. The Globe". Globisz był ich nauczycielem i mistrzem. Teraz są teamem artystycznym. Kiedy tylko nadarza się okazja, pracują razem. Odkąd Krzysztof Globisz zachorował, myśleli, co dla niego zrobić. Od kiedy okazało się, że Globisz powoli, ale sukcesywnie, wychodzi z paraliżu i afazji, że się nie poddaje, że rehabilitacja przynosi sukcesy; wiedzieli, że to musi być spektakl, i że Globisz musi w nim zagrać. Kluczowa dla całego procesu była reakcja Aktora – pozytywna, entuzjastyczna – pomysł Mateusza Pakuły bardzo mu się spodobał. On zawsze był szalony, totalny artysta z wielkim szalonym umysłem. I taki pozostał. Sporo się w nim zmieniło odkąd zachorował, ale nie to. Odwaga podejmowania artystycznego ryzyka, wolność myślenia, poczucie humoru i dystans do samego siebie – to nadal pozwala mu tworzyć, grać, wrócić do pracy w teatrze, mimo trudności z mówieniem.

„...Lecz swoją grą w "Wielorybie" on [Krzysztof Globisz] podnosi przecież ten zawód na jakieś niestworzone piętra. Ta rola przejdzie do historii aktorstwa. To jest coś nie do powtórzenia, nie do zagrania..."
Witold Bereś, Krzysztof Burnetko, Miesięcznik Kraków

Spektakl "WIELORYB. The Globe" w Teatrze Starym można zobaczyć w dniach:
15.09 (sobota) / godz. 19:00
16.09 (niedziela) / godz. 19:00
18.09 (wtorek) / godz. 19:00
19.09 (środa) / godz. 19:00
20.09 (czwartek) / godz. 19:00

Bilety dostępne w sprzedaży w kasie Teatru oraz na www.teatrstary.eu

Dagmara Misztal
Materiał Teatru
15 września 2018
Portrety
Eva Rysova

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...