Powstaje spektakl "Empuzjon"

Powstaje spektakl na podstawie powieści „Empuzjon” Olgi Tokarczuk. We Wrocławiu obejrzymy go w czerwcu

Spektakl „Empuzjon" jest koprodukcją Teatru Śląskiego w Katowicach, STUDIO teatrgalerii w Warszawie i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Katowicka premiera 12 maja, warszawska 19, a we Wrocławiu przedstawienie obejrzymy 23 czerwca. Reżyseruje Robert Talarczyk, który niedawno adaptował na potrzeby sceny także „Byka" Szczepana Twardocha.

Akcja książki „Empuzjon" rozpoczyna się jesienią 1913 roku w uzdrowisku Görbersdorf (to dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku, gdzie w 1855 roku powstało pierwsze na świecie sanatorium leczące gruźlików). Do malowniczego gmachu u podnóża gór przyjeżdża student ze Lwowa, Mieczysław Wojnicz, licząc, że powietrze i miejscowe nowatorskie metody zdziałają w jego przypadku cuda.

Na miejscu poznaje kuracjuszy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina, którzy mieszkają w Pensjonacie dla Panów i przy nalewce Schwärmerei dyskutują o najbardziej palących kwestiach, czyli widmie wojny nad Europą, problemach monarchii i demokracji, istnieniu demonów.

W rozmowach pojawiają się też wieści z okolic sanatorium, bo mówi się o tragicznych wydarzeniach i wypadkach w górach, które zaczynają fascynować Wojnicza.

„Olga Tokarczuk w »Empuzjonie« odsłania przed czytelnikami prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić" – czytamy w nocie wydawcy.

Spektakl „Empuzjon" – premiera w maju i w czerwcu

„To nie będzie męska opowieść, choć przecież właśnie przedstawiciele płci brzydszej odgrywają w niej główną rolę. Ale czy na pewno? U stóp dolnośląskich gór leży uzdrowisko, a w tamtejszym Pensjonacie dla Panów mieszkają kuracjusze, którzy – niczym u Tomasza Manna w „Czarodziejskiej górze" – mają coś do powiedzenia na najważniejsze tematy, którymi żyje świat. Chociaż może tak im się tylko wydaje... W ich rozmowach, suto zakrapianych nalewką Schwärmerei, wszystko – sztuka, wojna, literatura, historia, polityka, teologia – w ostatecznym rozrachunku sprowadza się u nich przecież do kwestii kobiet i ich niższości wobec mężczyzn. Czy to wyłącznie przejaw mizoginii, czy może ich poglądy posiadają drugie dno?" – zapowiadają realizatorzy.

Powieść „Empuzjon" zaadaptował i wyreżyseruje Robert Talarczyk, zaś za współpracę dramaturgiczną odpowiedzialny jest m.in. prof. Ryszard Koziołek zaprzyjaźniony z wrocławską noblistką. na scenie usłyszymy muzykę Wojciecha Kilara (w opracowaniu Adama Wesołowskiego), scenografię, kostiumy i reżyserię świateł przygotowała Katarzyna Borkowska, choreografię Kaya Kołodziejczyk.

Twórcy podkreślają, że teatralna adaptacja powieści Olgi Tokarczuk to doskonała okazja do przyjrzenia się temu, co tak naprawdę wiemy o świecie, a co pozostaje przed nami w ukryciu. „To nie tylko opowieść postawiona na osi kobiety–mężczyźni, ale pytająca również o poszukiwania własnej tożsamości, w rzeczywistości rządzonej przez bezmyślnie powielane poglądy i uprzedzenia" – dodają.

W obsadzie „Empuzjonu" wystąpią m.in. Jakub Fret (gościnnie), Marcin Gaweł, Dariusz Maj (gościnnie), Michał Piotrowski, Grzegorz Przybył, Wiesław Sławik, Mateusz Smoliński (gościnnie), Krzysztof Strużycki (gościnnie), Marcin Szaforz, Artur Święs, Mateusz Znaniecki.

Magdalena Talik
www.wroclaw.pl
13 kwietnia 2023

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia