Powstanie na scenie

"Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" - reż: J. Bielunas - Teatr Kamienica

W 66. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Teatr Kamienica
zaprasza na wyjątkowy spektakl według prozy Mirona Białoszewskiego

„Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” w reżyserii Jerzego Bielunasa to ponadczasowa opowieść  o ludziach w obliczu ostateczności, osadzona na wyraźnie zarysowanym tle historycznym. Dzięki współczesnej muzyce Mateusza Pospieszalskiego oraz nowoczesnej choreografii Macieja Florka, spektakl choć dotyczy wydarzeń sprzed ponad 60. lat, jest całkowicie zrozumiały dla młodego widza.  Widowisko jest melanżem formy i emocji, rozgrywa się na poły na scenie, na poły w wyobraźni poruszonego wydarzeniami widza.

W role powstańców wcielili się aktorzy młodego pokolenia, którzy oprócz swoich umiejętności, swoim entuzjazmem i temperamentem dodają przedstawieniu świeżości i młodzieńczej werwy.

Emilian Kamiński zdecydował się na włączenie tego spektaklu do repertuaru, ponieważ Teatr Kamienica obok formuły Teatru Towarzyskiego, proponuje swoim widzom Teatr Obywatelski - teatr, który nie pozwala zapomnieć o ważnych wydarzeniach, wzrusza i daje świadectwo historii. W ramy takiego teatru wpisują się również spektakle takie jak „Apel Katyński”,                   a także powstający we współpracy z Narodowym Centrum Kultury „Wroniec”.

30 lipca, godz. 20.00
31 lipca, godz. 18.00
1 sierpnia, godz. 20.00

Pamiętnik z Powstania Warszawskiego Miron Białoszewski

Opracowanie tekstu i reżyseria: Jerzy Bielunas
Muzyka: Mateusz Pospieszalski
Choreografia: Maciej Florek

Obsada: Marta Ledwoń, Agnieszka Matysiak, Katarzyna Priwieziencew, Karina Seweryn, Marta Uszko, Monika Węgiel, Wojciech Brzeziński, Artur Gotz, Kamil Kulda, Sławomir Zapała, Maciej Skuratowicz, Maciej Sufa, Jarosław Wierzbicki.

Premiera: 2 października 2009 r. Teatr Kamienica

 ***

Teatr Kamienica mieści się przy Al. Solidarności 93 – tuż przy Placu Bankowym. Powstał w  zabytkowej kamienicy zbudowanej w 1910 roku w stylu secesji geometrycznej, która ocalała w czasie II wojny światowej. Na około 2000m2 suteren, piwnic i parteru są trzy sceny: „Scena Parter” na 100 osób widowni, „Piwnica Warsza” na 100 osób oraz „Scena Oficyna” na 350 osób. Jego twórcą  jest Emilian Kamiński.

(-)
Teatr dla Was
23 lipca 2010

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...