Powstanie Scena Atelier

Marszałek sypnął groszem na Teatr Witkacego.

Lecą pieniądze na Teatr Witkacego, miejski stadion piłkarski i przebudowę górnej części Równi Krupowej.

Teatr Witkacego dostanie ponad 11.6 mln złotych na realizację zupełnie nowego, innowacyjnego projektu. A jest nim przebudowa, modernizacja i aranżacja dotychczas nieużywanej powierzchni teatru wielkości ponad 1000 metrów kwadratowych. W wyremontowanych pomieszczeniach powstanie Scena Atelier. Tu prowadzone będą warsztaty dla dzieci i młodzieży. Marszałek Małopolski Witold Kozłowski przekazał umowę na dofinansowanie projektu na ręce Andrzeja Dziuka, dyrektora teatru.

Pieniądze na realizację projektu pochodzą w głównej mierze z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Wkład własny samorządu to nieco ponad 3,2 mln złotych. Pieniądze zostaną wykorzystane na niezbędne prace budowlane zarówno na zewnątrz jak i w środku budynku. Ale również na dostosowanie pomieszczeń pod względem akustycznym, wyposażenie ich w oświetlenie i mechanikę sceniczną, jak i tzw. technologię sceny Cała Scena Atelier będzie dostępna i przyjazna dla osób niepełnosprawnych.

- Mam nadzieję, że na 40. urodziny teatru inwestycja zostanie zrealizowana - wyraził nadzieję marszałek, przekazując dokument i przypominając, że placówka działa pod Giewontem od 1985 roku.

- Tak dużo czasu nie mamy. Musimy zrealizować projekt do czerwca 2023 roku - podkreślił, dziękując za przekazane środki, Andrzej Dziuk. Dyrektor „Witkacego" przypomniał, że propozycja programowa Sceny „ATELIER" adresowana jest do młodych ludzi Małopolski ze szczególnym uwzględnieniem regionu Podhala oraz osób przyjeżdżających do Zakopanego. W otwartej Scenie „ATELIER" prowadzone będą warsztaty z teatru, muzyki, plastyki, ruchu, ale także spotkania z psychologami, socjologami, filozofami, podróżnikami i artystami. Nowatorski program to również: Scena Dzieci i dla Dzieci, czyli miejsce, w którym młodzi odbiorcy sztuki będą uczyć się mimiki, dykcji, ruchu, gestu, słowa, charakteryzacji, etiud aktorskich. Całość zwieńczy wspólne tworzenie własnego spektaklu i jego wystawienie przed rówieśnikami.

Dyrektor Andrzej Dziuk dziękował za zaufanie i za możliwość tworzenia przestrzeni artystycznej dla młodych osób i dzieci. - Jestem pewien, że Scena Atelier stanie się taką przestrzenią, w której będą mogli spełniać swoje marzenia i rozwijać swoje talenty - dodał dyrektor, dziękując służbom marszałka za wsparcie i pomoc przy przygotowaniu finansowania projektu.

Artyści Teatru Witkacego uświetnili spotkanie z marszałkiem pieśniami Edwarda Stachury.

Rafał Gratkowski
Tygodnik Podhalańsk
19 października 2022
Portrety
Andrzej Dziuk

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...