Pożegnanie z kultowym monodramem

"Czołem wbijając gwoździe w podłogę", "Obudź się i poczuj smak kawy"- reż. Jacek Orłowski - Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

Popularne i wielokrotnie nagradzane monodramy Erica Bogosiana w reż. Jacka Orłowskiego schodzą z afisza Teatru im. Jaracza. W styczniu po raz ostatni Bronisław Wrocławski zagra "Czołem wbijając gwoździe w podłogę" oraz "Obudź się i poczuj smak kawy".

Po sukcesie monodramu "Seks, prochy i rock and roll", którego prapremiera polska odbyła się w 1997 roku, Jacek Orłowski i Bronisław Wrocławski zdecydowali się kontynuować przygodę ze współczesną dramaturgią amerykańską, która "mówi do nas o chorobach świata, w którym żyjemy".

30 września 2000 roku na Małej Scenie Wrocławski zagrał po raz pierwszy w Polsce "Czołem wbijając gwoździe w podłogę" (na zdjęciu). Trzy lata później, 22 listopada 2003 roku, odbyła się prapremiera polska sztuki "Obudź się i poczuj smak kawy". Polacy docenili zarówno autora sztuk, jak i niezrównany duet "Orłowski-Wrocławski". Ale "ojców sukcesu" jest więcej:

Eric Bogosian - skandalista i prowokator. Mistrz transformacji. Showman, aktor i dramaturg. "Sumienie Ameryki", Jacek Orłowski - reżyser i pedagog. Słynie z minimalizmu i ambitnego repertuaru. Skupiony na słowie, rezygnuje z efektowności, tworząc "teatr esencji".

Bronisław Wrocławski - aktor i pedagog. "Mistrz nad mistrzami", "potrafi zaczarować widzów i robi z nimi, co chce", "aktor totalny" i "fenomenalny".

Sławomir Michał Chwastowski - reżyser, dramaturg, tłumacz, autor sztuk. Popularyzator twórczości Erica Bogosiana w Polsce.

Ewa Wielgosińska - inspicjent, sufler. Perfekcjonistka, stale współpracuje z duetem "Orłowski-Wrocławski".

Tryptyk bije rekordy popularności, definiując pojęcie współczesnego hitu teatralnego. Poza powodzeniem wśród teatromanów, spektakle wciąż zdobywają uznanie krytyków i jurorów kolejnych festiwali. Monodramy prezentowane były na scenach wielkich metropolii i w małych domach kultury, w Chicago i w Świętej Lipce.

24 i 25 stycznia na Małej Scenie pożegnamy "Czołem wbijając gwoździe w podłogę" - będą to kolejno 305 i 306 spektakl. 30 i 31 stycznia zapraszamy na ostatnie "Obudź się i poczuj smak kawy" (155 i 156 spektakl). Te dwa monodramy zobaczyło niemal 50 tysięcy widzów. Na "Bogosiany" do Jaracza chodziło się wielokrotnie.

(-)
Materiał Teatru
24 stycznia 2015

Książka tygodnia

Street Art. Wielcy artyści i ich wizje
Wydawnictwo ARKADY
Alessandra Mattanza

Trailer tygodnia